PGE Energia Ciepła obchodzi jubileusz 5-lecia

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE to największy polski producent energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie kogeneracji. Spółka, w skład której wchodzą m.in. trójmiejskie elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni, w roku 2022 obchodzi jubileusz 5-lecia swojej działalności. 

PGE Energia Ciepła powstała w listopadzie 2017 roku w wyniku zakupu przez PGE Polską Grupę Energetyczną aktywów francuskiego koncernu EDF. To była jedna z największych transakcji na krajowym i europejskim rynku fuzji i przejęć w tamtym czasie. Grupa PGE przejęła polskie aktywa francuskiej spółki, obejmujące elektrociepłownie w największych polskich aglomeracjach, takich jak Wrocław, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Toruń, Zielona Góra i Toruń oraz blisko 400 km sieci ciepłowniczych.

Minione 5 lat to czas intensywnych zmian, wdrażania innowacyjnych technologii, inwestycji, budowy nowych sieci ciepłowniczych i rozwoju rynku ciepła. To również czas wielu projektów dla lokalnych społeczności i wsparcia ważnych wydarzeń w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność.

Podstawowym wyzwaniem dla PGE Energia Ciepła, obecnej aktualnie w 16 polskich miastach, jest transformacja jednostek wytwórczych w kierunku wykorzystania paliw nisko i zeroemisyjnych. Ta zmiana pozwoli na dalsze ich działanie w sposób optymalny kosztowo i zapewniający bezpieczeństwo energetyczne.

– Do roku 2030 w naszych elektrociepłowniach będziemy produkować ciepło w 70 procentach z paliw nisko i zeroemisyjnych. Wszystkie prowadzone przez nas inwestycje w istotny sposób wpłyną na komfort i tak istotne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców  w ciepło i ciepłą wodę. Te inwestycje to też korzyści dla środowiska i dla zdrowia mieszkańców, gdyż zmiana technologii produkcji ograniczy emisje zanieczyszczeń i tym samym poprawi jakość  powietrza w Polsce – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. – W ciągu tych ostatnich 5 lat nie zabrakło wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, najpierw okres pandemii, a następnie konflikt wojenny Rosji z Ukrainą. Oba wydarzenia mają bezpośredni wpływ na aktualną sytuację na światowych rynkach – dodaje Przemysław Kołodziejak.

PGE Energia Ciepła rozwija się i zmienia tak, by spełniać wszystkie restrykcyjne normy środowiskowe przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców miast, w których jest obecna. Jako pierwsza w  Polsce w 2021 roku wykorzystała w Elektrociepłowni w Gdańsku kotły elektrodowe o mocy 35 MWt każdy, które we współpracy z 30 megawatowymi kotłami gazowo–olejowymi są dodatkowym zabezpieczeniem gdańszczan w ciepło. Innowacyjność tych urządzeń pozwala na  elastyczność i  szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie odbiorców na ciepło i rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.

W 2021 roku w Elektrociepłowni w Gdyni oddano do użytku unikatową na skalę światową instalację INNUPS, która stanowi przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków. Jest ona odpowiedzią na potrzebę poszukiwania nowych, niezawodnych i dużo sprawniejszych metod oczyszczania ścieków pochodzących z mokrego odsiarczania spalin.

WIĘCEJ: https://pgeenergiaciepla.pl/o-spolce/jubileusz-pge-energia-ciepla

 

 

 

Newsletter