Od dwóch lat kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańskiej ograniczają spalanie węgla i emisję CO2

PGE Energia Ciepła, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła dwa lata temu w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię power to heat, oddając do eksploatacji kotły elektrodowe, zasilane energią elektryczną.

Dzięki tej technologii w 2023 roku EC Gdańsk spaliła ponad 1500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o blisko 3200 ton. To tyle, ile pochłania las na powierzchni 800 hektarów.

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańskiej zostały uruchomione w 2022 roku. Przez ten czas pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni. Energia ta produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. W tej funkcji kotły przepracowały w 2023 roku 859 godzin.

Dodatkowo, umożliwiają one także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca) w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. W 2023 roku w tej funkcji kotły elektrodowe przepracowały 453 godziny. Dzięki temu rozwiązaniu Elektrociepłownia Gdańska uniknęła spalenia ponad 1500 ton węgla i ograniczyła swoją emisję CO2 o niemalże 3200 ton.

– Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta produkcja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Rok 2023 potwierdził, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku – W całym 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, przepracowały 1312 godzin i wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 100 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 3500 gospodarstw domowych – dodała Ewa Barszcz.

Potencjał kotłów elektrodowych do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jest obiecujący. Zastosowana w Elektrociepłowni Gdańskiej technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i obniżenie emisji CO2 w Elektrociepłowni Gdańskiej.

PGE Energia Ciepła rozważa wybudowanie kotłowni elektrodowej także w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Uwzględniając generację energii z powstających morskich farm wiatrowych, elektryfikacja ciepłownictwa będzie nabierała coraz większego znaczenia.

Źródło: PGE Energia Ciepła

 

 

Newsletter