Cieplej, wygodniej i bardziej ekologicznie w „Ciepłym Mieszkaniu”

Na początku drugiego kwartału 2022 roku ma ruszyć nowy program antysmogowy „Ciepłe Mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, a także stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych.

Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie obejmował wymianę nieefektywnych, emisyjnych źródeł ciepła na ekologiczne (w tym ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej >>>), wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, a także prace termomodernizacyjne, takie jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej (w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynku).

 

W odróżnieniu od „Czystego Powietrza”, który dotyczy przedsięwzięć realizowanych w domach jednorodzinnych, program „Ciepłe mieszkanie” adresowany jest do mieszkańców zabudowy wielolokalowej, czyli właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych.

Oba programy mają się przyczyniać do poprawy stanu środowiska i mniejszej emisji zanieczyszczeń z jednej strony, a z drugiej do podniesienia komfortu życia mieszkańców i lepszej jakości ich życia.

Prawo do ubiegania się dofinansowanie do termomodernizacji oraz wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” będzie miał właściciel każdego znajdującego się w domu wielorodzinnym mieszkania. Dofinansowanie ma wynosić maksymalnie do 26 tys. zł.

Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wszelkie szczegóły dotyczące programu i wnioskowania o dotacje zapewne poznamy już wkrótce.

 

 

 

Newsletter