Białe Certyfikaty to inwestycja w jakość życia mieszkańców naszej dzielnicy

WYWIAD Z PANIĄ MAŁGORZATĄ MAJEWSKĄ – PREZES SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ BRZEŹNO W GDAŃSKU

Redakcja: Spółdzielnia Mieszkaniowa Brzeźno jako pierwsza podjęła współpracę z Oddziałem Wybrzeże PGE EC w pozyskiwaniu świadectw efektywności energetycznej, czyli Białych Certyfikatów. Jak z perspektywy czasu ocenia Pani tę współpracę, czy to była dobra decyzja?

 

Foto: Spółdzielnia Mieszkaniowa Brzeźno w Gdańsku
(źródło: www.smbrzezno.pl)


Małgorzata Majewska
: Współpraca z Oddziałem Wybrzeże PGE EC trwa już ponad 8 lat i była to bardzo dobra decyzja. Ze względu na brak możliwości pozyskania środków finansowych innych niż dość drogi kredyt, decyzja o pozyskiwaniu świadectw efektywności energetycznej była tym bardziej słuszna. W tej decyzji utwierdzili nas przedstawiciele Oddziału Wybrzeże PGE, którzy zaproponowali nam kompleksową współpracę. Dziś z przekonaniem potwierdzam, że nasze inwestycje i ich profesjonalne działanie przynoszą korzyści w postaci premii finansowej za inicjatywy zmniejszające zużycie energii.

R.: Jakie realizowane przez Spółdzielnię przedsięwzięcia efektywnościowe pozwalają na pozyskanie Białych Certyfikatów ?

M.M.: Zrealizowaliśmy już wiele projektów i planujemy kolejne inwestycje dla naszych mieszkańców. Najczęściej są to termomodernizacje budynków i podłączenia ciepłej użytkowej przy likwidacji nieefektywnych, wyeksploatowanych piecyków gazowych. Aktualnie kontynuujemy nasz wieloletni plan dociepleń elewacji i dachów w zasobach Spółdzielni, przede wszystkim w tym obszarze szukamy oszczędności dla mieszkańców.

R.:  Jakie to korzyści dla mieszkańców? Czy mieszkańcy dostrzegają te działania, czy mają świadomość, że mają one korzystny wpływ na ich miejsce zamieszkania, otoczenie?

M.M.: Korzyści dla mieszkańców to poprawa komfortu cieplnego w mieszkaniach, oszczędności w zużyciu ciepła oraz wzrost wartości mieszkań poprzez poprawę atrakcyjności i estetyki budynków. Mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę, na każdym Walnym Zgromadzeniu dostają informację o uzyskanych przychodach z tytułu Białych Certyfikatów. Widzą, jak zmienia się ich miejsce zamieszkania i otoczenie.

R.: Czy poleciłaby Pani współpracę innym Zarządcom? Czy może są tacy, którzy już skorzystali z polecenia?

Bardzo cenimy sobie współpracę z Oddziałem Wybrzeże. Dziś przebiega ona niezwykle sprawnie, my przekazujemy pełną dokumentację, resztą zajmują się specjaliści z Oddziału Wybrzeże PGE EC. Polecaliśmy wielokrotnie tę współpracę innym zarządcom i wiemy, że oni również są także bardzo zadowoleni.  Wiele spółdzielni skorzystało już z naszej wiedzy i doświadczenia. Uważam także, że wiedzy na ten temat nigdy za wiele, dlatego warto być na bieżąco z tematem efektywności energetycznej, bo to właściwa i skuteczna inwestycja w jakość naszego życia.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

 

 

Newsletter