5 września 2024
System białych certyfikatów przynosi nie tylko ekonomiczne korzyści ze zrealizowanego przedsięwzięcia efektywności energetycznej, jest też pomocny w dotrzymaniu unijnych przepisów.
Niedawno, w marcu tego roku, wprowadzona została w życie nowa dyrektywa unijna EPBD[i] (Energy Performance of Buildings Directive), dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Jest ona aktualizacją przepisów, wprowadzanych stopniowo na szczeblu unijnym oraz krajowym od 2002 roku. Jak podaje Komisja Europejska w całej UE około 85% budynków zostało zbudowanych przed rokiem 2000 i aż 3/4 z nich ma słabą charakterystykę energetyczną. Co to właściwie oznacza? W dużym skrócie taki budynek zużywa bardzo dużo energii, przez co koszty energii dla osób mieszkających w nim są bardzo wysokie. Szacuje się, że 1/3 emisji gazów cieplarnianych pochodzi właśnie z budynków, które są też największym konsumentem energii w UE (w 2021 roku 42% całej energii).
Celem nowelizacji tej dyrektywy jest poprawienie obecnego stanu rzeczy, czyli zmniejszenie kosztów oraz zużycia energii, co ma prowadzić do obniżenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń z budynków. W jaki sposób taki efekt będzie możliwy? Poprzez rewolucję energetyczną w budownictwie – według planów Unii Europejskiej od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne – oraz poprzez modernizację starych budynków, co z pewnością jest tematem, którym powinien zainteresować się każdy z nas, bowiem według obecnych szacunków aż około 70% budynków w Polsce będzie wymagało przeprowadzenia takich działań.
Każdemu budynkowi zostanie przypisana odpowiednia klasa energetyczna, od A+, która oznacza niezwykle wydajny energetycznie budynek, produkujący więcej energii niż sam zużywa do klasy G, która oznacza budynek będący tak zwanym wampirem energetycznym. Od czego będzie zależeć, jaką klasę dostanie twój budynek? Czynników jest kilka, jednak najważniejszym jest wskaźnik Ek, czyli po prostu ilość energii końcowej, jaka jest potrzebna do „funkcjonowania” budynku. Brany pod uwagę jest też m.in. udział odnawialnych źródeł energii, czy ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jakie działania należy podjąć, aby ulepszyć swój dom pod kątem efektywności energetycznej i nie musieć się martwić na przyszłość? Oto przykładowe działania:
I wiele, wiele innych.
Teraz na inwestycji zmniejszającej zużycie energii możesz skorzystać jeszcze bardziej! Jak to możliwe? Za oszczędność energii, którą uzyskujemy w wyniku wykonania termomodernizacji budynku możemy uzyskać tzw. białe certyfikaty. Są to świadectwa efektywności energetycznej, które potwierdzają uzyskanie oszczędności energii. Takie świadectwo wystawia Urząd Regulacji Energetyki i można za nie bardzo łatwo otrzymać znaczną premię finansową. Niestety samodzielne przejście przez cały proces od podjęcia decyzji o energetycznej modernizacji naszego domostwa do uzyskania premii z tytułu świadectw może wydawać się czasochłonne i żmudne. Obejmuje to m.in. zebranie pełnej dokumentacji budynku, wykonanie audytu, znalezienie ekipy specjalistów, którzy wykonają modernizację i współpracę z urzędem regulacji energetyki.
Na szczęście PGE oferuje dużo przyjemniejszą ścieżkę, która wyręczy nas praktycznie w całości, zapewniając przy tym usługi najwyższej jakości i oszczędność czasu, ograniczając formalności do minimum. Dodatkowo PGE zapewnia pomoc i doradztwo w całym procesie oraz przejęcie ryzyka, które jest z nim związane.
Podsumowując, skutki, które niesie za sobą dyrektywa EPBD zbliżają się wielkimi krokami i nie ma co zwlekać z termomodernizacją domu czy bloku, w którym mieszkamy. W tym momencie taka inwestycja niesie ze sobą podwójną korzyść finansową. Po pierwsze zaoszczędzimy na kosztach energii po zrealizowaniu takiej inwestycji, a po drugie uzyskamy premię finansową za jej wykonanie. Dodatkowo, dzięki podjęciu współpracy ze specjalistami z PGE, proces ten jest obecnie znacznie ułatwiony.
Źródło: https://pgeenergiaciepla.pl/biale-certyfikaty
[i] EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) – dyrektywa budynkowa, przegłosowana przez Parlament Europejski 12 marca 2024 roku, jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków znajdujących się na terenie UE i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.