Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni podsumowały kalendarzową zimę

 

Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni podsumowały zakończoną 21 marca kalendarzową zimę. Ta tegoroczna była cieplejsza niż poprzednia. W Gdańsku najniższa temperatura wyniosła -9,9°C i taka sama najniższa zmierzona została w Gdyni.

W poprzednich latach analogicznego okresu temperatury były niższe. Podczas kalendarzowej zimy sprzed roku najniższa temperatura w Gdańsku wyniosła -10,5°C, a w Gdyni -10,4°C. Największe zapotrzebowanie na ciepło w Gdańsku zanotowano 9 stycznia przy temperaturze -9,9°C, a w Gdyni – 16 stycznia przy temperaturze -9,1°C. Średnia dobowa temperatura zewnętrzna w Gdańsku wyniosła 2,7°C (wobec 2,4 w analogicznym okresie roku ubiegłego), a w Gdyni – 3°C (wobec 2,8°C w analogicznym okresie roku ubiegłego).

Temperatury zewnętrzne mają bezpośredni wpływ na ilość produkowanego przez elektrociepłownie ciepła. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie prognoz z wyprzedzeniem co najmniej kilku dni i tworzenie planów pracy jednostek wytwórczych oraz ich bieżąca aktualizacja. Na podstawie prognozowanych zmian temperatury powietrza atmosferycznego przygotowywana jest kilkudniowa prognoza zapotrzebowania na moc. Te plany są podstawą do optymalizacji produkcji tak, aby mając do dyspozycji określone urządzenia wytworzyć potrzebną ilość ciepła, pamiętając jednocześnie o obowiązujących normach środowiskowych. Tegoroczna zima ogólnie była cieplejsza, ale elektrociepłownie muszą być gotowe także na ekstremalne mrozy.

Elektrociepłownia to miejsce, które pracuje bez przerwy, codziennie, zimą i latem. Produkuje ciepło i energię elektryczną, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i komfort cieplny mieszkańcom Trójmiasta w każdych warunkach pogodowych. Jednocześnie obie elektrociepłownie są w trakcie transformacji energetycznej w kierunku zero i niskoemisyjnej produkcji ciepła.

To druga zima kalendarzowa, podczas której w EC Gdańsk w pełni wykorzystywane są kotły elektrodowe, jedyne takie w Polsce. Ich potencjał do wykorzystania nadmiaru energii z krajowego systemu elektroenergetycznego jest obiecujący. Podczas dwóch pierwszych miesięcy tego roku kotły elektrodowe wyprodukowały tyle ciepła, ile w całym roku 2023. Te dane potwierdzają, że z powodzeniem potrafią one wykorzystać do wyprodukowania ciepła nadmiar energii z OZE w systemie elektroenergetycznym, co znacząco wpływa na niższe zużycie węgla w elektrociepłowni i mniejszą emisję CO2.


Źródło: PGE 

 

Newsletter