14 sierpnia – Dzień Energetyka

Od kilkudziesięciu już lat obchodzimy w Polsce Dzień Energetyka. Najpierw obchody odbywały się na początku września. Od lat niespełna trzydziestu tym świątecznym dla energetyków dniem jest 14 sierpnia, w którym wspominany jest św. Maksymilian – patron energetyków.

Najpierw trochę historii. Początki tego święta, honorującego wszystkich przedstawicieli energetycznej branży, sięgają połowy ubiegłego wieku (Karta Energetyka, 1956). Jak wspomniano powyżej, obchody odbywały się wówczas we wrześniu. Co zaś do historii nieco nowszej, tej sprzed trzydziestu lat, kiedy to swój patronat nad energetykami objął św. Maksymilian, to odnosi się do niej artykuł szósty Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego z roku 1993. Brzmi on: „Dzień 14 sierpnia jest Dniem Energetyka — branżowym świętem energetyków. Jest to dzień wolny od pracy“.


Patron energetyków – św. Maksymilian Maria Kolbe (źródło foto: www.misyjne.pl)

A skąd wybór takiego patrona? Święty Maksymilian Maria Kolbe znany jest powszechnie jako męczennik II wojny światowej, który swoje życie oddał za współwięźnia. Wspominany jest w dniu swojej śmierci, która nastąpiła 14 sierpnia 1941 roku w Auschwitz. Ojciec Maksymilian zasługuje jednak na wspomnienie nie tylko z tego powodu. Był człowiekiem pełnym pasji i szerokich zainteresowań, obdarzonym niezwykłą wyobraźnią techniczną. Wśród rozmaitych działań (m.in. działalności misyjnej w Japonii) oraz projektów jego autorstwa, często wyprzedzających epokę (np. eksperymentalne przekazy telewizyjne), była również budowa zaprojektowanej przez niego niewielkiej elektrowni w Niepokalanowie.

Dzień Energetyka jest okazją, by pracownikom całej energetycznej branży złożyć najlepsze życzenia i wielkie podziękowania za ich profesjonalizm, codzienne poświęcenie i niezawodną pracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego nas wszystkich!

 

Newsletter