Usługi

Archiwum

Aktualności

Modernizacja IMOS w Elektrociepłowni Gdyńskiej poprawi jakość powietrza w Trójmieście

Modernizacja IMOS w Elektrociepłowni Gdyńskiej poprawi jakość powietrza w Trójmieście

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła S.A. rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin. Modernizacja ta przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 procent, a jej koszt to prawie 7 mln zł.

 

Od  7 czerwca przez 61 dni z komina gdyńskiej elektrociepłowni nie będzie wydobywać się para wodna. W tym czasie modernizowana będzie Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) w celu dostosowania jej do pracy według nowych norm emisji określonych w Konkluzjach BAT.

 

- Modernizacja polega na zabudowie w absorberze tzw. półki sitowej, dzięki której nastąpi wzrost sprawności absorbcji tlenków siarki ze spalin. Taka sama modernizacja została przeprowadzona kilka miesięcy temu na IMOS w Elektrociepłowni Gdańskiej - powiedział Andrzej Skoczylas, koordynator modernizacji IMOS w Oddziale Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

- Prace prowadzone na Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdańskiej i gdyńskiej elektrociepłowni to kolejny etap modernizacji w PGE Energia Ciepła na Wybrzeżu. Przed nami intensywny czas inwestycji w rozwój infrastruktury pracującej w technologii kogeneracji, jak również, zgodnie z globalnymi trendami, będziemy stopniowo wprowadzać paliwo niskoemisyjne - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Nowe inwestycje to nie tylko ochrona naszego środowiska, ale także bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców naszego regionu -  dodała Elżbieta Kowalewska.

 

W trosce o mieszkańców, dla których gdyńska elektrociepłownia produkuje ciepło, postój instalacji został zaplanowany poza sezonem grzewczym. W czasie modernizacji IMOS spaliny odprowadzane będą za pośrednictwem drugiego komina, a pozostałe urządzania ochrony powietrza, tj. elektrofiltr i instalacja odazotowania spalin nadal pozostaną w eksploatacji. Na czas modernizacji wykorzystywany jest specjalny niskosiarkowy węgiel.

 

Więcej:
https://pgeenergiaciepla.pl/aktualnosci/wszystkie/modernizacja-instalacji-mokrego-odsiarczania-spalin-w-elektrocieplowni-pge-energia-ciepla-w-gdyni-poprawi-jakosc-powietrza-w-trojmiescie

 

 

link icon
Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni - już 30 maja!

Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni - już 30 maja!

Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni to wydarzenie, które odbędzie już po raz drugi. Pierwsza edycja okazała się dużym sukcesem, gromadząc przed ekranami komputerów liczne pomorskie rodziny, chcące sprawdzić swoją wiedzę z zakresu energetyki i ochrony klimatu. W tym roku do rywalizacji w formule online organizatorzy zapraszają w niedzielę 30 maja o godz. 18.00.

 

Tegoroczna Olimpiada Energetyczna odbywać się będzie na platformie Kahoot, a zapisywać się można wypełniając formularz na stronie: https://cieplolubni.com.pl/olimpiada

 

Drużyna może składać się z 2 do 5 osób (minimum 1 osoby pełnoletniej i 1 osoby niepełnoletniej). Wydarzenie rozpocznie się wykładem i pokazem eksperymentów przeprowadzonych przez ekspertów z  Centrum Nauki Experyment w Gdyni, a punktem kulminacyjnym będzie sam konkurs. Dla najlepszych drużyn organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, w tym 50 wyróżnień. Główne nagrody to:

1 miejsce -  hulajnoga elektryczna

2 miejsce -  oczyszczacz powietrza i zestaw gier planszowych

3 miejsce - LEGO Creator turbina

 

Rodzinna Olimpiada Energetyczna organizowana jest przez Urząd Miasta Gdyni, PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

WIĘCEJ: https://cieplolubni.com.pl/olimpiada

 

link icon
Sezon na ciepło przez cały rok

Sezon na ciepło przez cały rok

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku pracuje przez cały rok, a GPEC dostarcza mieszkańcom ciepło i ciepłą wodę niezależnie od pory roku wtedy, gdy jest nam ono potrzebne. Uruchomienie ciepła w budynku jest uzależnione od automatyki zainstalowanej w węźle ciepłowniczym, nie zaś od pory roku. To standard, z którego na terenie Gdańska i Sopotu korzysta już ponad połowa odbiorców miejskiej sieci.

 

JAK TO DZIAŁA?

Standard ciepła całorocznego oparty jest o tzw. automatykę pogodową. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku wytwarza ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, z której Grupa GPEC dostarcza ciepło mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Węzły cieplne zaopatrzone są w urządzenia, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł cieplny włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura ta wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. System uruchamia ogrzewanie tylko poniżej ustalonej wcześniej przez klienta temperatury zewnętrznej.

- Poza oczywistym komfortem, z którego korzysta już ponad połowa budynków zasilanych z miejskiej sieci, ciepło całoroczne nabrało dodatkowych atutów w dobie pandemii. Uruchomienie sterowania automatycznego, które uzależniamy od określonej przez klienta temperatury zewnętrznej, nie wymaga kontaktu bezpośredniego z pracownikami GPEC w trakcie włączeń i wyłączeń ogrzewania. To w aktualnych warunkach reżimu sanitarnego dodatkowe zabezpieczenie administratorów, mieszkańców, a także naszych brygad – wyjaśnia Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu GPEC.

Pogoda w ostatnich latach bywa nieprzewidywalna, dlatego korzystanie z automatyki pogodowej pozwala na komfort nie tylko zimą, ale także w przejściowych okresach i porach roku. Wiosną i jesienią, a nawet latem zdarzają się pojedyncze dni, gdy temperatura nagle spada i dobrze jest dogrzać przez chwilę mieszkanie.

Gdańska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy PGE, pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok i wytwarza ciepło, które płynie w sieci GPEC. Ilość wytwarzanego ciepła warunkowana jest tylko potrzebami mieszkańców.

- Niepewność pogody i znaczące spadki temperatury w okresach przejściowych w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Elektrociepłownia pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok. Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę, ale nawet podczas prac inwestycyjnych i remontowych produkcja ciepła odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, bez przerwy, niezależnie od pory roku – dodaje Elżbieta Kowalewska.

CZY STANDARD DLA WSZYSTKICH?

Ciepło całoroczne dostępne jest dla klientów podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Może z niej korzystać zarówno duża wspólnota mieszkaniowa, jak i osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym. Obecnie już ponad 500 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Gdańsku i Sopocie cieszy się dostępem do ciepła niezależnie od pory roku.

NIE WIEDZIAŁEM, ŻE TEŻ TAK MAM     

Ciepło całoroczne mamy nawet wtedy, gdy o tym nie wiemy. Wystarczy określić temperaturę, poniżej której ma załączać się ogrzewanie, poinformować o tym GPEC (telefonicznie lub mailowo) i samo działa. Co istotne, dodatkowo płacimy jedynie za ciepło zużyte w tych kilka dni, kiedy temperatura spadnie poniżej określonej. Najczęściej wybieraną temperaturą uruchomienia ciepła latem jest 10 st. C. W 2020 r. od czerwca do października w Gdańsku było 5 dni o tak niskiej temperaturze.

Jak wynika z wyliczeń GPEC, korzystanie z ciepła całorocznego to koszt średnio 2-4% miesięcznego kosztu ogrzewania. Dla mieszkania o powierzchni 50 mkw, które zużywa ciepło na poziomie przeciętnym, to zaledwie 4-8 zł miesięcznie. Co ważne, ciepło całoroczne nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, gdy z ciepła nie korzystamy. Warto też podkreślić, że mieszkańcy budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych, którzy mają węzły własne, sami decydują o uruchomieniu automatyki.


JAKIE KORZYŚCI?

Komfort cieplny, który jest wynikiem korzystania ze standardu ciepła przez cały rok, poprawia jakość życia. Ciepło całoroczne wpływa na stan budynku oraz likwiduje konieczność uruchamiania systemu grzewczego budynku po dłuższym przestoju, więc istnieje mniejsze ryzyko zapowietrzania się kaloryferów, czy ich korozji. Dodatkowo, w reżimie sanitarnym zmniejszamy ilość kontaktów osobistych między pracownikami GPEC i klientami.

 

Grupa GPEC, lider branży ciepłowniczej na Pomorzu, zarządza siecią o długości ponad 800 km, z czego w Gdańsku i Sopocie dysponuje siecią o długości przekraczającej 750 km. Co roku na modernizacje i budowę nowej sieci Grupa GPEC przeznacza średnio 100 mln złotych, co czyni ją jedną z największych inwestorów w regionie. W latach 2014-2020 Grupa GPEC wybudowała ponad 100 km nowej sieci ciepłowniczej likwidując szkodliwe dla jakości powietrza kotłownie węglowe i przyłączając mieszkańców nowobudowanych osiedli. Prowadzone przez Grupę inwestycje bywają skomplikowane i wymagają użycia zaawansowanej technologii. Firma nieustannie poszerza swoją działalność o kolejne dziedziny, wykraczające poza podstawową działalność ciepłowniczą, m.in. zarządzanie nieruchomościami (tzw. facility management), inteligentne systemy zarządzania energią, ESCO czy ochrona na budowie. Grupa GPEC obsługuje aktualnie ponad 8 tys. klientów. Z usług firmy korzysta ponad 400 tys. mieszkańców Gdańska, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pelplina i Czernina.

 

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej  i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ponad 640 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.


Film promujący dostępność ciepła przez cały rok >>>

 

 

link icon

Ciepłolubni

Co to jest niska emisja?

Wymień piec

Zmień praktyki w ogródku

Kompleksowa termodernizacja budynku

Oszczędzaj energię

Newsletter

Prosimy o podanie adresu email.

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl