Usługi

Archiwum

Aktualności

Zaproszenie na webinarium

Zaproszenie na webinarium "Białe certyfikaty - Twój zysk z oszczędności"

Jeśli jesteś przedstawicielem spółdzielni mieszkaniowej lub administratorem wspólnot mieszkaniowych i planujesz realizację przedsięwzięć modernizacyjnych - to webinarium jest dla Ciebie. Podczas webinarium, które odbędzie się już 15 kwietnia w godz. 10.00-11.00, dowiesz się:


- za jakie inwestycje można otrzymać białe certyfikaty

- jak przebiega proces pozyskania białych certyfikatów

- jaka jest wartość rynkowa praw majątkowych wynikających z białych certyfikatów

- jak odzyskać część poniesionych kosztów i mieć więcej środków na kolejne inwestycje

 

Efektywność energetyczna nie bez powodu staje się tematem coraz bardziej popularnym. Wiąże się nie tylko z bonusami finansowymi, ale przynosi też realną korzyść dla środowiska. Głównym narzędziem wspierającym efektywność energetyczną są białe certyfikaty.

 

Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej, które można otrzymać za oszczędność energii uzyskaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. Wyrażone są w „toe”, czyli tonach oleju ekwiwalentnego. Aby otrzymać białe certyfikaty, należy zrealizować inwestycję na min. 10 toe, czyli uzyskać oszczędność energii lub ciepła w ilości 410,868 GJ lub 110,63 MWh. Nawet jeśli planowana inwestycja nie spełnia wymogu min. 10 toe, to firma ma możliwości, aby połączyć ją z inną inwestycją i zrealizować ten wymóg.

 

Z białymi certyfikatami wiążą się z kolei prawa majątkowe, które mają wartość pieniężną i są przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. W ich uzyskaniu może pomóc PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku - największy na Pomorzu producent ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji, a zarazem doświadczony podmiot w realizacji usług okołociepłowniczych. Jako duże przedsiębiorstwo energetyczne posiada odpowiednie uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania i reprezentowania innych podmiotów w procesie pozyskania białych certyfikatów. Odpowiada przy tym za realizację wszelkich formalności, w tym za audyt efektywności energetycznej przedsięwzięcia, przygotowanie i złożenie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki, wykonanie odpowiednich rozliczeń.

 

PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku zaprasza na webinarium pt. „Białe certyfikaty – Twój zysk z oszczędności”. Spotkanie online, podczas którego przybliżony zostanie proces pozyskiwania białych certyfikatów, odbędzie się już 15 kwietnia w godzinach 10.00-11.00.

 

Zgłoszenia na webinarium: bialecertyfikaty.ecwybrzeze@gkpge.pl

  •    imię i nazwisko
  •    nazwa spółdzielni lub wspólnoty, którą reprezentuje uczestnik
  •    adres e-mail, na który zostanie wysłany link do spotkania

 

Za rekomendację do skorzystania z zaproszenia – zarówno na webinarium, jak i do współpracy z PGE Energia Ciepła w zakresie białych certyfikatów - posłużyć mogą poniższe liczby (kliknij na obrazek).

 

link icon
Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza

Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza

"Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza" to hasło najnowszej kampanii PGE Energia Ciepła, nawiązującej do dwóch najważniejszych zalet ciepła sieciowego – komfortu użytkowania i poprawy jakości powietrza w miastach, których mieszkańcy z niego korzystają.

 

PGE Energia Ciepła jest liderem ciepłownictwa w Grupie PGE i działa na rynkach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Siechnicach, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Zgierzu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Dostarcza ciepło do ogrzewania oraz w postaci ciepłej wody użytkowej.

 

Ciepło sieciowe w elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła produkowane jest jednocześnie z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

 

Kogeneracja oznacza wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Jest to jeden z najefektywniejszych sposobów redukcji emisji zanieczyszczeń poprzez zmniejszenie ilości paliwa używanego do łącznej produkcji ciepła i energii elektrycznej.

 

WIĘCEJ: https://pgeenergiaciepla.pl/cieplo/Cieplo/wybierz-cieplo-sieciowe

 

link icon
Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję w Elektrociepłowni Gdańskiej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję w Elektrociepłowni Gdańskiej

W Elektrociepłowni Gdańskiej trwa budowa nowej kotłowni szczytowej, składającej się z kotłów olejowo-gazowych i elektrodowych zasilanych energią elektryczną. 23 listopada 2020 roku na placu budowy na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku  wmurowany został kamień węgielny pod nową inwestycję.

 

Budowa kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze takie wdrożenie tej innowacyjnej technologii w Polsce. Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów, które dzisiaj produkują energię elektryczną na potrzeby krajowego systemu. Wartość inwestycji przekracza 80 mln zł i jest realizowana w formule „pod klucz”. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2021 r.

 

- PGE Energia Ciepła jako lider segmentu Ciepłownictwo realizuje Strategię Grupy PGE. Ciepłownictwo jest obecnie w okresie głębokiej transformacji. Kierunki są jasne, czyli zmiana miksu paliwowego i inwestowanie w kogenerację. Jesteśmy liderem rynku ciepła w Polsce, chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze  – powiedział Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła. - W naszych elektrociepłowniach prowadzimy obecnie projekty inwestycyjne związane z budową nowych źródeł kogeneracyjnych gazowych: w Siechnicach, Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu. W fazie przygotowania do realizacji podobnych projektów są kolejne lokalizacje: EC Gdynia, EC Gdańsk, EC Kraków oraz EC Rzeszów – dodał Przemysław Kołodziejak.


- Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdańsku i Gdyni w latach 70-90-tych XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj stoimy przed nowymi wyzwaniami, choć należy podkreślić, że od lat utrzymujemy wysokie standardy środowiskowe, co możliwe jest m.in. dzięki produkcji ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji - powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. - Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne miasta jako nisko- i zeroemisyjne źródło energii, co ma wpływ na jakość powietrza i ceny energii – dodała Elżbieta Kowalewska.


- Zastosowane technologie umożliwią  automatyczną pracę nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej reagującej na zmienne zapotrzebowanie na energię cieplną w zakresie mocy 2,5-130 MWt. Innowacyjna technologia oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowo-gazowych umożliwia start kotłowni w czasie kilku minut przy maksymalnej sprawności wykorzystania energii pierwotnej – mówi Mirosław Białogłowski, członek Zarządu ERBUD Industry.

 

Kolejne inwestycje w Elektrociepłowni Gdańskiej to odtworzenie w perspektywie 2025-2028 bloków energetycznych w innej formule, niż obecna. Pierwsza para bloków węglowych jeszcze przed 2030 rokiem zostanie wyłączona z eksploatacji i zastąpią ją bloki gazowo-parowe. Taka konfiguracja i transformacja tych urządzeń oraz wprowadzenie przede wszystkim do miksu paliwowego – gazu, jako podstawowego paliwa oraz oleju i energii elektrycznej zapewni optymalną pracę elektrociepłowni.

 

Z kolei w Elektroiepłowni Gdyńskiej PGE Energia Ciepła pracuje nad „Projektem przemysłowym dla Elektrociepłowni Gdyńskiej”. Na sezon grzewczy 2023-2024 nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa, zasilana paliwem olejowo-gazowym, wyeliminuje kocioł ciepłowniczy zasilany węglem.  W 2025 roku wyeliminowany zostanie podstawowy blok węglowy i zastąpiony zostanie blokiem gazowo-parowym o  wyższej sprawności i korzystniejszej proporcji produkcji energii elektrycznej na strumieniu ciepła. Będzie to blok klasy 140 MW, dzięki któremu produkcja będzie trzykrotnie większa niż dzisiaj.

 

Źródło: https://pgeenergiaciepla.pl/aktualnosci/wszystkie/pge-energia-ciepla-inwestuje-w-nowe-technologie

Foto: Tomek Kamiński

 

 

 

link icon

Ciepłolubni

Co to jest niska emisja?

Wymień piec

Zmień praktyki w ogródku

Kompleksowa termodernizacja budynku

Oszczędzaj energię

Newsletter

Prosimy o podanie adresu email.

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl