Aktualności

Aktualności

25/09/2019

Oksywie - najstarsza dzielnica Gdyni - pięknieje dzięki rewitalizacji i podłączeniom do sieci ciepłowniczej

Oksywie - najstarsza dzielnica Gdyni - pięknieje dzięki rewitalizacji i podłączeniom do sieci ciepłowniczej

Czyste powietrze, bezpieczne drogi, przyjazna przestrzeń – tak zmienia się najstarsza dzielnica Gdyni z ważnym dla całego kraju 100-letnim Portem Marynarki Wojennej RP. Proces uciepłownienia Oksywia, którego obszar stanowią w dużym stopniu tereny wojskowe, trwa od ponad 11 lat. Wzrasta liczba klientów ekologicznego ciepła produkowanego w gdyńskiej elektrociepłowni, a w efekcie poprawia się stan środowiska i jakość życia w dzielnicy.

 

Oksywie dynamicznie się rozwija, powstają nowe osiedla mieszkaniowe z wieloma lokalami usługowymi. Najwięcej nowych budynków powstało w obrębie ulic Australijskiej, Bosmańskiej  i Karpińskiego. Te wybudowane korzystają już z ekologicznego ciepła, a powstające będą kolejno przyłączane w tym roku i w kolejnych latach.

 

W dzielnicy toczy się szereg inwestycji rewitalizacyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego (modernizacja ulic i chodników), przeprowadzona została termomodernizacja energetyczna budynków komunalnych (w tym: wymiana okien, docieplenia stropów, wykonanie nowych elewacji, zagospodarowano tereny zielone). Prowadzonych jest również szereg prac architektoniczno-konserwatorskich - tak, by zachowana została tożsamość historyczna dawnej rybackiej wioski – Oksywia.

 

Warto odwiedzić Oksywie, poznać historię i wyjątkowe zabytki, m.in.: Kościół Michała Archanioła z 1224 r, Latarnię Morską wybudowaną w 1887 r., a także Port Marynarki Wojennej wraz z budynkami funkcyjnymi i koszarami oraz poniemiecką Torpedownię.

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl