Ciepło

Ciepło

Ciepło sieciowe jest najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania.Przyłącz się do miejskiej sieci ciepłowniczej

Jak oszczędzać ciepło?

Rachunki za ciepło nie muszą wstrząsać Twoim budżetem. Skorzystaj z naszych porad by prawidłowo wykorzystywać ciepło i oszczędzać. To proste i naprawdę się opłaca!

Nie zasłaniaj kaloryfera

Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zaskoczy Cię ilość różnych wzorów tego urządzenia. Optymalna odległość mebli od kaloryfera to 1 metr.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5% ciepła.

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone.

Wietrz intensywnie i krótko

Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim otworzysz okna. Nie zapomnij też po 10-15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach

Zrezygnuj z suszenia odzieży na kaloryferze, szczególnie, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na wyższe rachunki.

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu

Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest w tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18oC – większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21 oC, a w łazience powinna być najwyższa - 24 oC.

Wymień okna na nowoczesne

To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, co lepiej zaizoluje okna i zapobiegnie wychładzaniu pomieszczenia.

Drzwi wejściowe

Ciepło ucieka również przez stare drzwi wejściowe do mieszkania. Stare drzwi zaizoluj uszczelką lub wymień na nowe. Nie pozwalaj, by ciepło bezkarnie uciekało z mieszkania.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia. Nie marnuj wody.

 

 

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl