Aktualności

Aktualności

04/10/2019

Czas na racjonalne ogrzewanie

Czas na racjonalne ogrzewanie

Dni stają się coraz krótsze, miejsce letnich ubrań zajmują jesienne kurtki, a w domach i mieszkaniach robi się chłodno. Jesień i panujące warunki atmosferyczne powodują konieczność dostarczania ciepła w celu ogrzewania naszych domostw. Wykorzystujemy coraz więcej energii cieplnej, ale i często ją marnujemy.  Co możemy zrobić, aby było nam ciepło i utrzymać racjonalne zużycie energii? Oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać w tym chłodnym okresie.

 

Właściwa temperatura w pomieszczeniach - kręć zaworami

Staraj się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować przede wszystkim do naszych indywidualnych potrzeb. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu lub częste wyjazdy domowników. Sprawdź, czy pomieszczenia, w których przez większą część dnia nikt nie przebywa, nie są ogrzewane zbyt intensywnie. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla łazienki 24°C.  Nocą, gdy śpisz, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C.

 

Często wietrz mieszkanie, ale racjonalnie!

Wietrzenie mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając szeroko okna, tym samym nie wychładzając mebli i ścian. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. Podczas wietrzenia warto zamknąć zawory.

 

Nie zastawiaj grzejnika

Aby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu, ważne jest, by grzejnik nie był zasłonięty. Jeśli zasłonisz go meblami, ciepłe powietrze odbije sie od nich i szybciej zostanie oddane przez okna. Dodatkowo możesz spowodować złą pracę zaworu termostatycznego, który ze względu na kumulację ciepła wokół grzejnika zamknie się, mimo iż temperatura w pomieszczeniu nie osiągnie wymaganej wysokości. Odpowiednia odległość mebli od grzejnika to 1 metr.

 

Unikaj skrajności

Należy również pamiętać, żeby nie przesadzać z oszczędzaniem zużycia energii cieplnej. Stabilne warunki, na przykład w łazience, zapobiegają pojawieniu się grzyba lub innych alergenów. Jeśli za bardzo wychłodzisz mieszkanie Twoi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, gdyż ściany Twojego mieszkania będą miały niższą temperaturę od zakładanej przy projektowaniu (z reguły przewiduje się w sąsiednich mieszkaniach temperaturę wynoszącą 20°C). Jeśli nie ma nikogo w domu przez cały dzień lub wyjeżdżasz na dzień lub dwa, nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, tylko ustaw je na 14-15°C. Chcąc oszczędzać energię cieplną, lepsze efekty uzyskamy utrzymując stałą średnią temperaturę, niż chłodząc i ogrzewając mieszkanie na zmianę.

 

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl