Archiwum

Archiwum

Modernizacja IMOS w Elektrociepłowni Gdyńskiej poprawi jakość powietrza w Trójmieście
17/06/2021

Modernizacja IMOS w Elektrociepłowni Gdyńskiej poprawi jakość powietrza w Trójmieście

W gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła S.A. rozpoczęła się modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin. Modernizacja ta przyczyni się do redukcji emisji tlenków siarki o kolejne 35 procent, a jej koszt to prawie 7 mln zł.

 

Od  7 czerwca przez 61 dni z komina gdyńskiej elektrociepłowni nie będzie wydobywać się para wodna. W tym czasie modernizowana będzie Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS) w celu dostosowania jej do pracy według nowych norm emisji określonych w Konkluzjach BAT.

 

- Modernizacja polega na zabudowie w absorberze tzw. półki sitowej, dzięki której nastąpi wzrost sprawności absorbcji tlenków siarki ze spalin. Taka sama modernizacja została przeprowadzona kilka miesięcy temu na IMOS w Elektrociepłowni Gdańskiej - powiedział Andrzej Skoczylas, koordynator modernizacji IMOS w Oddziale Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

- Prace prowadzone na Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdańskiej i gdyńskiej elektrociepłowni to kolejny etap modernizacji w PGE Energia Ciepła na Wybrzeżu. Przed nami intensywny czas inwestycji w rozwój infrastruktury pracującej w technologii kogeneracji, jak również, zgodnie z globalnymi trendami, będziemy stopniowo wprowadzać paliwo niskoemisyjne - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Nowe inwestycje to nie tylko ochrona naszego środowiska, ale także bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców naszego regionu -  dodała Elżbieta Kowalewska.

 

W trosce o mieszkańców, dla których gdyńska elektrociepłownia produkuje ciepło, postój instalacji został zaplanowany poza sezonem grzewczym. W czasie modernizacji IMOS spaliny odprowadzane będą za pośrednictwem drugiego komina, a pozostałe urządzania ochrony powietrza, tj. elektrofiltr i instalacja odazotowania spalin nadal pozostaną w eksploatacji. Na czas modernizacji wykorzystywany jest specjalny niskosiarkowy węgiel.

 

Więcej:
https://pgeenergiaciepla.pl/aktualnosci/wszystkie/modernizacja-instalacji-mokrego-odsiarczania-spalin-w-elektrocieplowni-pge-energia-ciepla-w-gdyni-poprawi-jakosc-powietrza-w-trojmiescie

 

 

link icon
Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni - już 30 maja!
19/05/2021

Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni - już 30 maja!

Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni to wydarzenie, które odbędzie już po raz drugi. Pierwsza edycja okazała się dużym sukcesem, gromadząc przed ekranami komputerów liczne pomorskie rodziny, chcące sprawdzić swoją wiedzę z zakresu energetyki i ochrony klimatu. W tym roku do rywalizacji w formule online organizatorzy zapraszają w niedzielę 30 maja o godz. 18.00.

 

Tegoroczna Olimpiada Energetyczna odbywać się będzie na platformie Kahoot, a zapisywać się można wypełniając formularz na stronie: https://cieplolubni.com.pl/olimpiada

 

Drużyna może składać się z 2 do 5 osób (minimum 1 osoby pełnoletniej i 1 osoby niepełnoletniej). Wydarzenie rozpocznie się wykładem i pokazem eksperymentów przeprowadzonych przez ekspertów z  Centrum Nauki Experyment w Gdyni, a punktem kulminacyjnym będzie sam konkurs. Dla najlepszych drużyn organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, w tym 50 wyróżnień. Główne nagrody to:

1 miejsce -  hulajnoga elektryczna

2 miejsce -  oczyszczacz powietrza i zestaw gier planszowych

3 miejsce - LEGO Creator turbina

 

Rodzinna Olimpiada Energetyczna organizowana jest przez Urząd Miasta Gdyni, PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

WIĘCEJ: https://cieplolubni.com.pl/olimpiada

 

link icon
Sezon na ciepło przez cały rok
28/04/2021

Sezon na ciepło przez cały rok

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku pracuje przez cały rok, a GPEC dostarcza mieszkańcom ciepło i ciepłą wodę niezależnie od pory roku wtedy, gdy jest nam ono potrzebne. Uruchomienie ciepła w budynku jest uzależnione od automatyki zainstalowanej w węźle ciepłowniczym, nie zaś od pory roku. To standard, z którego na terenie Gdańska i Sopotu korzysta już ponad połowa odbiorców miejskiej sieci.

 

JAK TO DZIAŁA?

Standard ciepła całorocznego oparty jest o tzw. automatykę pogodową. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku wytwarza ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, z której Grupa GPEC dostarcza ciepło mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Węzły cieplne zaopatrzone są w urządzenia, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł cieplny włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura ta wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. System uruchamia ogrzewanie tylko poniżej ustalonej wcześniej przez klienta temperatury zewnętrznej.

- Poza oczywistym komfortem, z którego korzysta już ponad połowa budynków zasilanych z miejskiej sieci, ciepło całoroczne nabrało dodatkowych atutów w dobie pandemii. Uruchomienie sterowania automatycznego, które uzależniamy od określonej przez klienta temperatury zewnętrznej, nie wymaga kontaktu bezpośredniego z pracownikami GPEC w trakcie włączeń i wyłączeń ogrzewania. To w aktualnych warunkach reżimu sanitarnego dodatkowe zabezpieczenie administratorów, mieszkańców, a także naszych brygad – wyjaśnia Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu GPEC.

Pogoda w ostatnich latach bywa nieprzewidywalna, dlatego korzystanie z automatyki pogodowej pozwala na komfort nie tylko zimą, ale także w przejściowych okresach i porach roku. Wiosną i jesienią, a nawet latem zdarzają się pojedyncze dni, gdy temperatura nagle spada i dobrze jest dogrzać przez chwilę mieszkanie.

Gdańska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy PGE, pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok i wytwarza ciepło, które płynie w sieci GPEC. Ilość wytwarzanego ciepła warunkowana jest tylko potrzebami mieszkańców.

- Niepewność pogody i znaczące spadki temperatury w okresach przejściowych w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Elektrociepłownia pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok. Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę, ale nawet podczas prac inwestycyjnych i remontowych produkcja ciepła odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, bez przerwy, niezależnie od pory roku – dodaje Elżbieta Kowalewska.

CZY STANDARD DLA WSZYSTKICH?

Ciepło całoroczne dostępne jest dla klientów podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Może z niej korzystać zarówno duża wspólnota mieszkaniowa, jak i osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym. Obecnie już ponad 500 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Gdańsku i Sopocie cieszy się dostępem do ciepła niezależnie od pory roku.

NIE WIEDZIAŁEM, ŻE TEŻ TAK MAM     

Ciepło całoroczne mamy nawet wtedy, gdy o tym nie wiemy. Wystarczy określić temperaturę, poniżej której ma załączać się ogrzewanie, poinformować o tym GPEC (telefonicznie lub mailowo) i samo działa. Co istotne, dodatkowo płacimy jedynie za ciepło zużyte w tych kilka dni, kiedy temperatura spadnie poniżej określonej. Najczęściej wybieraną temperaturą uruchomienia ciepła latem jest 10 st. C. W 2020 r. od czerwca do października w Gdańsku było 5 dni o tak niskiej temperaturze.

Jak wynika z wyliczeń GPEC, korzystanie z ciepła całorocznego to koszt średnio 2-4% miesięcznego kosztu ogrzewania. Dla mieszkania o powierzchni 50 mkw, które zużywa ciepło na poziomie przeciętnym, to zaledwie 4-8 zł miesięcznie. Co ważne, ciepło całoroczne nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, gdy z ciepła nie korzystamy. Warto też podkreślić, że mieszkańcy budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych, którzy mają węzły własne, sami decydują o uruchomieniu automatyki.


JAKIE KORZYŚCI?

Komfort cieplny, który jest wynikiem korzystania ze standardu ciepła przez cały rok, poprawia jakość życia. Ciepło całoroczne wpływa na stan budynku oraz likwiduje konieczność uruchamiania systemu grzewczego budynku po dłuższym przestoju, więc istnieje mniejsze ryzyko zapowietrzania się kaloryferów, czy ich korozji. Dodatkowo, w reżimie sanitarnym zmniejszamy ilość kontaktów osobistych między pracownikami GPEC i klientami.

 

Grupa GPEC, lider branży ciepłowniczej na Pomorzu, zarządza siecią o długości ponad 800 km, z czego w Gdańsku i Sopocie dysponuje siecią o długości przekraczającej 750 km. Co roku na modernizacje i budowę nowej sieci Grupa GPEC przeznacza średnio 100 mln złotych, co czyni ją jedną z największych inwestorów w regionie. W latach 2014-2020 Grupa GPEC wybudowała ponad 100 km nowej sieci ciepłowniczej likwidując szkodliwe dla jakości powietrza kotłownie węglowe i przyłączając mieszkańców nowobudowanych osiedli. Prowadzone przez Grupę inwestycje bywają skomplikowane i wymagają użycia zaawansowanej technologii. Firma nieustannie poszerza swoją działalność o kolejne dziedziny, wykraczające poza podstawową działalność ciepłowniczą, m.in. zarządzanie nieruchomościami (tzw. facility management), inteligentne systemy zarządzania energią, ESCO czy ochrona na budowie. Grupa GPEC obsługuje aktualnie ponad 8 tys. klientów. Z usług firmy korzysta ponad 400 tys. mieszkańców Gdańska, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pelplina i Czernina.

 

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej  i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ponad 640 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.


Film promujący dostępność ciepła przez cały rok >>>

 

 

link icon
Zaproszenie na webinarium
12/04/2021

Zaproszenie na webinarium "Białe certyfikaty - Twój zysk z oszczędności"

Jeśli jesteś przedstawicielem spółdzielni mieszkaniowej lub administratorem wspólnot mieszkaniowych i planujesz realizację przedsięwzięć modernizacyjnych - to webinarium jest dla Ciebie. Podczas webinarium, które odbędzie się już 15 kwietnia w godz. 10.00-11.00, dowiesz się:


- za jakie inwestycje można otrzymać białe certyfikaty

- jak przebiega proces pozyskania białych certyfikatów

- jaka jest wartość rynkowa praw majątkowych wynikających z białych certyfikatów

- jak odzyskać część poniesionych kosztów i mieć więcej środków na kolejne inwestycje

 

Efektywność energetyczna nie bez powodu staje się tematem coraz bardziej popularnym. Wiąże się nie tylko z bonusami finansowymi, ale przynosi też realną korzyść dla środowiska. Głównym narzędziem wspierającym efektywność energetyczną są białe certyfikaty.

 

Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej, które można otrzymać za oszczędność energii uzyskaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. Wyrażone są w „toe”, czyli tonach oleju ekwiwalentnego. Aby otrzymać białe certyfikaty, należy zrealizować inwestycję na min. 10 toe, czyli uzyskać oszczędność energii lub ciepła w ilości 418,68 GJ lub 116,3 MWh. Nawet jeśli planowana inwestycja nie spełnia wymogu min. 10 toe, to firma ma możliwości, aby połączyć ją z inną inwestycją i zrealizować ten wymóg.

 

Z białymi certyfikatami wiążą się z kolei prawa majątkowe, które mają wartość pieniężną i są przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. W ich uzyskaniu może pomóc PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku - największy na Pomorzu producent ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji, a zarazem doświadczony podmiot w realizacji usług okołociepłowniczych. Jako duże przedsiębiorstwo energetyczne posiada odpowiednie uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania i reprezentowania innych podmiotów w procesie pozyskania białych certyfikatów. Odpowiada przy tym za realizację wszelkich formalności, w tym za audyt efektywności energetycznej przedsięwzięcia, przygotowanie i złożenie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki, wykonanie odpowiednich rozliczeń.

 

PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Wybrzeże w Gdańsku zaprasza na webinarium pt. „Białe certyfikaty – Twój zysk z oszczędności”. Spotkanie online, podczas którego przybliżony zostanie proces pozyskiwania białych certyfikatów, odbędzie się już 15 kwietnia w godzinach 10.00-11.00.

 

Zgłoszenia na webinarium: bialecertyfikaty.ecwybrzeze@gkpge.pl

 •    imię i nazwisko
 •    nazwa spółdzielni lub wspólnoty, którą reprezentuje uczestnik
 •    adres e-mail, na który zostanie wysłany link do spotkania

 

Za rekomendację do skorzystania z zaproszenia – zarówno na webinarium, jak i do współpracy z PGE Energia Ciepła w zakresie białych certyfikatów - posłużyć mogą poniższe liczby (kliknij na obrazek).

 

link icon
Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza
16/03/2021

Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza

"Wybierz ciepło sieciowe. Dla Ciebie i dla powietrza" to hasło najnowszej kampanii PGE Energia Ciepła, nawiązującej do dwóch najważniejszych zalet ciepła sieciowego – komfortu użytkowania i poprawy jakości powietrza w miastach, których mieszkańcy z niego korzystają.

 

PGE Energia Ciepła jest liderem ciepłownictwa w Grupie PGE i działa na rynkach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Siechnicach, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Zgierzu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Dostarcza ciepło do ogrzewania oraz w postaci ciepłej wody użytkowej.

 

Ciepło sieciowe w elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła produkowane jest jednocześnie z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

 

Kogeneracja oznacza wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Jest to jeden z najefektywniejszych sposobów redukcji emisji zanieczyszczeń poprzez zmniejszenie ilości paliwa używanego do łącznej produkcji ciepła i energii elektrycznej.

 

WIĘCEJ: https://pgeenergiaciepla.pl/cieplo/Cieplo/wybierz-cieplo-sieciowe

 

link icon
Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję w Elektrociepłowni Gdańskiej
30/11/2020

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję w Elektrociepłowni Gdańskiej

W Elektrociepłowni Gdańskiej trwa budowa nowej kotłowni szczytowej, składającej się z kotłów olejowo-gazowych i elektrodowych zasilanych energią elektryczną. 23 listopada 2020 roku na placu budowy na terenie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku  wmurowany został kamień węgielny pod nową inwestycję.

 

Budowa kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze takie wdrożenie tej innowacyjnej technologii w Polsce. Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów, które dzisiaj produkują energię elektryczną na potrzeby krajowego systemu. Wartość inwestycji przekracza 80 mln zł i jest realizowana w formule „pod klucz”. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2021 r.

 

- PGE Energia Ciepła jako lider segmentu Ciepłownictwo realizuje Strategię Grupy PGE. Ciepłownictwo jest obecnie w okresie głębokiej transformacji. Kierunki są jasne, czyli zmiana miksu paliwowego i inwestowanie w kogenerację. Jesteśmy liderem rynku ciepła w Polsce, chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze  – powiedział Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła. - W naszych elektrociepłowniach prowadzimy obecnie projekty inwestycyjne związane z budową nowych źródeł kogeneracyjnych gazowych: w Siechnicach, Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu. W fazie przygotowania do realizacji podobnych projektów są kolejne lokalizacje: EC Gdynia, EC Gdańsk, EC Kraków oraz EC Rzeszów – dodał Przemysław Kołodziejak.


- Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdańsku i Gdyni w latach 70-90-tych XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj stoimy przed nowymi wyzwaniami, choć należy podkreślić, że od lat utrzymujemy wysokie standardy środowiskowe, co możliwe jest m.in. dzięki produkcji ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji - powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. - Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne miasta jako nisko- i zeroemisyjne źródło energii, co ma wpływ na jakość powietrza i ceny energii – dodała Elżbieta Kowalewska.


- Zastosowane technologie umożliwią  automatyczną pracę nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej reagującej na zmienne zapotrzebowanie na energię cieplną w zakresie mocy 2,5-130 MWt. Innowacyjna technologia oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowo-gazowych umożliwia start kotłowni w czasie kilku minut przy maksymalnej sprawności wykorzystania energii pierwotnej – mówi Mirosław Białogłowski, członek Zarządu ERBUD Industry.

 

Kolejne inwestycje w Elektrociepłowni Gdańskiej to odtworzenie w perspektywie 2025-2028 bloków energetycznych w innej formule, niż obecna. Pierwsza para bloków węglowych jeszcze przed 2030 rokiem zostanie wyłączona z eksploatacji i zastąpią ją bloki gazowo-parowe. Taka konfiguracja i transformacja tych urządzeń oraz wprowadzenie przede wszystkim do miksu paliwowego – gazu, jako podstawowego paliwa oraz oleju i energii elektrycznej zapewni optymalną pracę elektrociepłowni.

 

Z kolei w Elektroiepłowni Gdyńskiej PGE Energia Ciepła pracuje nad „Projektem przemysłowym dla Elektrociepłowni Gdyńskiej”. Na sezon grzewczy 2023-2024 nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa, zasilana paliwem olejowo-gazowym, wyeliminuje kocioł ciepłowniczy zasilany węglem.  W 2025 roku wyeliminowany zostanie podstawowy blok węglowy i zastąpiony zostanie blokiem gazowo-parowym o  wyższej sprawności i korzystniejszej proporcji produkcji energii elektrycznej na strumieniu ciepła. Będzie to blok klasy 140 MW, dzięki któremu produkcja będzie trzykrotnie większa niż dzisiaj.

 

Źródło: https://pgeenergiaciepla.pl/aktualnosci/wszystkie/pge-energia-ciepla-inwestuje-w-nowe-technologie

Foto: Tomek Kamiński

 

 

 

link icon
Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni
09/10/2020

Rodzinna Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni

Rodzinna Olimpiada Energetyczna to wydarzenie, podczas którego będzie można sprawdzić swoją wiedzę z zakresu energetyki i ochrony klimatu, rywalizując w konkursie online. Zaproszeni do udziału w wydarzeniu są mieszkańcy województwa pomorskiego, a w szczególności rodziny z dziećmi, zgłoszone do konkursu jako drużyna. Olimpiada odbędzie się online 17 października 2020 r. o godz. 11:00Zarejestrować można się na stronie https://www.olimpiadaenergetyczna2020.pl w terminie do 14.10.2020.

 

Transmisja wydarzenia

Studio wydarzenia zorganizowane zostanie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i stąd streemowane będzie poprzez kanały:

 

Cele Olimpiady

Organizatorom Olimpiady Energetycznej przyświecają takie cele, jak: zwiększenie świadomości mieszkańców województwa pomorskiego na temat efektywności energetycznej, nauka sposobów ograniczania zużycia energii oraz racjonalnego gospodarowania energią, zwrócenie uwagi mieszkańców na problematykę zmian klimatycznych, motywowanie ich do podejmowania działań służących poprawie efektywności energetycznej. Gościem specjalnym Olimpiady będzie Marcin Popkiewicz, polski fizyk jądrowy, popularyzator nauki, klimatolog, autor książek o klimacie i energetyce. Planowany jest także pokaz eksperymentów przeprowadzony przez edukatorów Centrum Nauki Eksperyment.

 

Zakres merytoryczny:

 • odnawialne źródła energii;
 • niskoemisyjny transport;
 • ochrona powietrza i klimatu;
 • efektywność energetyczna.

 

Nagrody i wyróżnienia

Zwycięzca odbierze z rąk Prezydenta Gdyni okolicznościowy Puchar. Dodatkowo organizatorzy przewidzieli nagrody:

 • za I miejsce – hulajnoga elektryczna oraz wejście rodzinne do Centrum Nauki Experyment;
 • za II miejsce – oczyszczacz powietrza z nawilżaczem oraz wejście rodzinne do Centrum Nauki Experyment;
 • za III miejsce – zestaw LEGO Creator 10268 oraz wejście rodzinne do Centrum Nauki Experyment;
 • trzydzieści wyróżnień – energetyczne gadżety edukacyjne;

 

Organizatorzy Olimpiady:

Gmina Miasta Gdyni, Samodzielny Referat ds. Energetyki
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
PGE Energia Ciepła S.A.
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

 

Regulamin i więcej informacji znajduje się na stronie https://www.olimpiadaenergetyczna2020.pl

 

 

link icon
Modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w Elektrociepłowni Gdańskiej
22/07/2020

Modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w Elektrociepłowni Gdańskiej

W gdańskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła przeprowadzana jest modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin, która spowoduje redukcję emisji tlenków siarki o kolejne 35%. Najbliższe miesiące i lata to czas nowych inwestycji prośrodowiskowych w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła w Gdańsku i Gdyni.

 

25 czerwca na 60 dni z komina gdańskiej Elektrociepłowni przestała wydobywać się para wodna. W tym czasie prowadzona jest modernizacja Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), dostosowująca Instalację do pracy według nowych norm emisji określonych w Konkluzjach BAT.  

 

- Modernizacja polega na zabudowie w absorberze tzw. półki sitowej, dzięki której nastąpi wzrost sprawności absorbcji tlenków siarki ze spalin - powiedział Andrzej Skoczylas, koordynator modernizacji IMOS w Oddziale Wybrzeże PGE Energia Ciepła. – Nowe normy emisji spalin określone w Konkluzjach BAT obowiązywać będą od sierpnia 2021 r., natomiast PGE Energia Ciepła już dzisiaj dostosowuje swoje instalacje do nowych wymogów - dodał Andrzej Skoczylas.

 

W wyniku modernizacji IMOS emisja tlenków siarki spadnie o 35%.

 

- Prace na Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w gdańskiej elektrociepłowni to kolejny etap modernizacji w PGE Energia Ciepła na Wybrzeżu. Przed nami intensywny czas inwestycji w rozwój infrastruktury pracującej w technologii kogeneracji, jednak, zgodnie z globalnymi trendami, będziemy stopniowo wprowadzać paliwo niskoemisyjne - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. – Nowe inwestycje to nie tylko ochrona naszego środowiska, ale także bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców naszego regionu -  dodała Elżbieta Kowalewska.

 

W trosce o mieszkańców Gdańska i Sopotu, dla których Elektrociepłownia Gdańska produkuje ciepło, postój instalacji został zaplanowany poza sezonem grzewczym. W czasie modernizacji IMOS spaliny odprowadzane będą za pośrednictwem jednego z trzech innych kominów, a pozostałe urządzenia ochrony powietrza, tj. elektrofiltr i instalacja odazotowania spalin, pozostają w eksploatacji. Na czas modernizacji wykorzystywany jest specjalny niskosiarkowy węgiel.

 

Koszt modernizacji IMOS w gdańskiej i gdyńskiej elektrociepłowni to 18,3 mln zł.

 

Konkluzje BAT (z ang. Best Available Techniques)  to dokument sporządzony na podstawie dokumentu referencyjnego BAT (tzw. BREF), który formułuje wnioski dotyczące najlepszych dostępnych technik dla instalacji objętych przepisami oraz wskazuje poziomy emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami. Konkluzje BAT, które dotyczą dużych obiektów energetycznego spalania zostały opublikowane w dniu 17 sierpnia 2017 r., w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przyjęty dokument znajduje zastosowanie do instalacji energetycznego spalania paliw (co najmniej 50 MW całkowitej mocy dostarczanej w paliwie).

link icon
Ciepło przez 365 dni w roku od PGE Energia Ciepła
25/06/2020

Ciepło przez 365 dni w roku od PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, zapewnia ciepło w domach dla dwóch milionów odbiorców. Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła, w tym ogrzewające mieszkańców Trójmiasta elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni, pracują w ruchu ciągłym i są gotowe dostarczać ciepło zgodnie potrzebami mieszkańców, nawet przez 365 dni w roku, również w chłodne noce wiosny i lata.

 

Sezon grzewczy, czyli czas kiedy odbiorcy intensywnie korzystają z ogrzewania, trwa zazwyczaj od października do początku maja i jest pojęciem umownym, gdyż jego rozpoczęcie warunkowane jest wyłącznie potrzebami odbiorców.

 

Decydującym czynnikiem wyznaczającym korzystanie z ogrzewania przez klientów jest zazwyczaj pogoda. Widać to było chociażby po zeszłorocznym okresie (2018/2019), kiedy ze względu na niskie temperatury  klienci korzystali z ogrzewania prawie do końca maja.

 

Sytuacja epidemiczna, trwająca od marca, zasadniczo nie wpłynęła na poziom zapotrzebowania na ciepło. Na wniosek klientów skróceniu uległ jedynie okres grzewczy dla obiektów, które w związku z pandemią ograniczyły lub zaprzestały działalności. Obecnie w miastach, w których spółkach posiada sieci ciepłownicze, czyli w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach i Zgierzu, ok. 85% klientów obsługiwanych przez PGE Energii Ciepła ma włączone ogrzewanie.

 

Wszystkie elektrociepłownie należące do PGE Energia Ciepła w 13 polskich miastach (Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, Toruń, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Zgierz i Siechnice) pracują przez cały rok. Latem wytwarzają głównie energię elektryczną i ciepło na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia są gotowe zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie reagować na potrzeby mieszkańców. Właściciele lub zarządcy budynków (spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty) mogą włączyć ogrzewanie w każdej chwili na podstawie wniosku do dystrybutora ciepła. Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła są gotowe przez  365 dni w roku, by dostarczyć klientom ciepło.

 

Usługa dostarczania ciepła przez cały rok oparta jest o tzw. automatykę pogodową, czyli urządzenia zainstalowane w węzłach cieplnych, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku, a gdy wzrasta - dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. Temperaturę graniczną, która wyznacza uruchomienie dostaw ciepła, zawsze określa klient w zależności od swoich potrzeb.

 

Zapewnienie całorocznego ogrzewania w mieszkaniach pozytywnie wpływa na stan techniczny budynku. Korzystanie z ciepła sieciowego jest bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem dla odbiorców, a dodatkowo najlepszym sposobem ograniczenia niskiej emisji w mieście.

 

Ciekawostki

 

 • 2 mln – liczba odbiorców ciepła korzystających z ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE Energia Ciepła

 

 • 609 km – łączna długość sieci ciepłowniczej w Toruniu (PGE  Toruń), Zielonej Górze, Gorzowie, Zgierzu i Siechnicach

 

 • 56 000 m3 – łączna pojemność sieć ciepłowniczej (ilość wody, która krąży w sieci) w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie, Zgierzu i Siechnicach

 

 • Telemetria – system zdalnego sterowania, w który wyposażone są węzły cieplne, należące do PGE Energia Ciepła

 

 • 25% - udział PGE Energia Ciepła w rynku ciepła z kogeneracji (czyli wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem)

 

 • ok. 4200 - liczba węzłów cieplnych zasilanych z sieci ciepłowniczych należących do PGE Energia Ciepła

 

 

Na zdjęciu: Elektrociepłownia w Gdańsku należąca do PGE Energia Ciepła.

 

link icon
Ciepło sieciowe - sposób na czyste powietrze w Sopocie
25/05/2020

Ciepło sieciowe - sposób na czyste powietrze w Sopocie

W Sopocie z roku na rok wzrasta udział ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, które produkowane jest w gdańskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ekologiczne i korzystne cenowo ciepło ogrzewa już niemal 40 % miasta, a na przyłączenia czekają kolejni odbiorcy.

 

Już wkrótce z ciepła z miejskiej sieci będą korzystali kolejni odbiorcy w Sopocie - mieszkańcy wielorodzinnych budynków przy ul. Goyki i Bitwy pod Płowcami oraz zlokalizowanego przy tej samej ulicy hotelu sieci Radisson Blue. 

 

Na taką zmianę zdecydowały się ostatnio wspólnoty przy ul. Mściwoja i Malczewskiego, budynek wielorodzinny  przy ulicy Grottgera. W ubiegłym roku do sieci włączony został także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz dwa nowe hotele.

 

Jednak największą inwestycją, zrealizowaną w ciągu ostatnich pięciu lat, było przyłączenie w 2016 roku Górnego Sopotu oraz części Dolnego Sopotu od ul. Bohaterów Monte Cassino w stronę Gdyni (moc 15 MW). Nowa sieć objęła swym zasięgiem  ponad 15 tys. mieszkańców na terenie 11 sopockich osiedli. Są to m.in. Brodwino, Kamienny Potok, Kraszewskiego oraz Dolny Sopot i osiedle Mickiewicza.

 

Mieszkańcy Sopotu otrzymali tańsze ciepło i odczuli to w swoich budżetach, zarządcy natomiast zaoszczędzone pieniądze mogli przeznaczyć na fundusz remontowy. Jeszcze wcześniej, bo w roku 2015, do sieci ciepłowniczej, zasilanej ciepłem z gdańskiej elektrociepłowni, przyłączony został Dolny Sopot, Urząd Miasta Sopotu, nowy budynek dworca, hotele i szkoły.

 

Czyste niebo nad miastem to dla Sopotu, uzdrowiska i nadmorskiego kurortu, kwestia podstawowa. W osiągnięciu tego celu pomocne jest ciepło sieciowe, produkowane w gdańskiej elektrociepłowni.

 

link icon
Energetyczna współpraca z korzyścią dla gdynian
02/03/2020

Energetyczna współpraca z korzyścią dla gdynian

PGE Energia Ciepła, OPEC i Miasto Gdynia 20 lutego 2020 roku podsumowały efekty działań realizowanych w ramach zawartego 5 lat temu Porozumienia o zrównoważonym rozwoju. Partnerzy podtrzymali zobowiązanie do dalszej współpracy i zakreślili działania na najbliższe lata.

 

Gdynia to miasto o najczystszym powietrzu w Polsce - według rankingu Państwowego Monitoringu Środowiska z 2016 r. na podstawie stacji pomiarowych stężenia średniorocznego pyłu PM10 i trzecie na świecie najlepsze miasto do życia – według rankingu  LivCom Awards z 2019 r. (wśród miast o wielkości od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców). Ten status nie wynika jedynie z dogodnego położenia nad morzem, ale jest efektem pracy samorządu, mieszkańców i  partnerów Miasta.

 

Porozumienie w sprawie Partnerstwa na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju pomiędzy PGE Energia Ciepła, OPEC i Gminą Miasta Gdyni zostało zawarte 30 września 2014 r.

 

- Rozwijanie współpracy z miastami jest elementem naszej strategii wspierania zrównoważonego rozwoju  regionów, w których jesteśmy obecni. PGE Energia Ciepła jest liderem zmian środowiskowych w sektorze ciepłowniczym, a realizowane Porozumienie dowodzi jak istotny jest w naszej działalności aspekt lokalny i społeczny. Nie tylko realizujemy ogólnopolską strategię  bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale stawiamy przed sobą zadanie bycia  partnerem i zbudowania relacji z lokalnymi społecznościami – powiedział Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

- Zawierając Porozumienie w 2014 roku priorytetem dla nas była troska o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Gdyni, realizowane m.in. poprzez zapewnienie dostępu do sieci ciepłowniczej z ciepłem produkowanym przez gdyńską elektrociepłownię w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Ważnym aspektem było także środowisko i współpraca w zakresie ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery, m.in. poprzez realizację służących temu inwestycji oraz wspólne działania w zakresie ograniczenia niskiej emisji – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

 

Efekty 5 lat współpracy: lata 2015 - 2019

W latach 2015 - 2019 nakłady PGE Energia Ciepła na inwestycje, modernizacje i utrzymanie majątku Elektrociepłowni Gdyńskiej wyniosły blisko 600 mln zł.  W tym czasie powstały nowoczesne instalacje oczyszczania spalin, nowa kotłownia olejowo-szczytowa, która zabezpiecza mieszkańców Gdyni w czasie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, całkowicie został wyeliminowany mazut i zastąpiony olejem lekkim. Efektem tych inwestycji jest ograniczenie emisji pyłu o ponad 70%, tlenków azotu o 40% i tlenków siarki o ponad 70%. Dodatkowo działające elektrofiltry dają efekt oczyszczania spalin z pyłu w 99,8%. Wszystkie produkty uboczne spalania są w 100% wykorzystywane gospodarczo.

 

W latach 2015 - 2019 OPEC podłączył do sieci ciepłowniczej ponad 430 obiektów o łącznej mocy przyłączeniowej 63 MW. To tak, jakby w tym czasie do sieci przyłączyła się połowa Sopotu. W tym czasie OPEC wybudował 25 km nowej magistrali ciepłowniczej kosztem ponad 32 mln zł. Na utrzymanie i modernizację wydał 188 mln zł.

 

W latach 2015 - 2019 na dofinansowanie zmiany źródła ogrzewania na sieć ciepłowniczą przeznaczono dla mieszkańców Gdyni, także we współpracy z WFOŚiGW, łącznie 2,5 mln zł. W tym czasie zlikwidowano 324 piece węglowe, tym samym zmniejszając emisję CO2 o 3300 ton i 35 ton pyłów PM2,5 i PM10.

 

Ponad 120 obiektów na terenie Gdyni rozszerzyło dostawy ciepła o funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej z sieci ciepłowniczej, co oznacza likwidację piecyków gazowych.

 

Wyzwania przyszłości

Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 powinien przekroczyć 50 proc. W PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże realizowany jest program dostosowania majątku do wymagań konkluzji BAT w optymalnym zakresie poprzez modernizację istniejących instalacji oczyszczania spalin z tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów. Dla Elektrociepłowni w Gdyni prowadzone są aktualnie analizy przedinwestycyjne, których celem jest wypracowanie możliwych do zastosowania wariantów budowy nowych źródeł przyjaznych dla środowiska, zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku. Nowe źródła wytwórcze zastąpią w pierwszej kolejności kocioł wodny węglowy, a w przyszłości kogeneracyjne bloki węglowe.

 

- Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi – mówił Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Planujemy w różnych lokalizacjach w całej Polsce zwiększanie potencjału ciepłowniczego poprzez budowę do 2030 roku 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Jesteśmy liderem rynku ciepła w Polsce, chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze – dodał Przemysław Kołodziejak.

- Współpraca z OPEC i z Miastem Gdynia jest kluczowa dla prowadzenia naszych projektów inwestycyjnych w sposób racjonalny, skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego prężnie rozwijającej się Gdyni – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. – Chcemy być współodpowiedzialni za rozwój sieci ciepłowniczej, wspierając w tych działaniach OPEC. Dzięki partnerskiej współpracy, ciepło z PGE Energia Ciepła może docierać do coraz większej liczby mieszkańców Gdyni – dodała Elżbieta Kowalewska.

Gdyński OPEC przeznaczy ponad 120 mln zł na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych. Przedsiębiorstwo skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Do roku 2023 OPEC zaplanował realizację 5 projektów infrastrukturalnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i 3 projektów konkursowych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 50 mln zł.

- W modernizację i rozwój gdyńskiego systemu ciepłowniczego zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych – mówi Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC. - Dysponujemy nowoczesnymi rozwiązaniami na poziomie co najmniej europejskim. Obsługujemy najnowsze, inteligentne budynki, dysponujemy wyrafinowaną i  inteligentną automatyką pozwalającą dopasowywać się do każdego odbiorcy, korzystamy z najlepszych doświadczeń ciepłownictwa europejskiego. Jesteśmy współautorami europejskich standardów technicznych dla ciepłownictwa, uczestniczymy aktywnie w programach wymiany wiedzy technicznej i organizacyjnej ze Skandynawią i Niemcami. Jesteśmy laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego rozwoju i godła Teraz Polska. Gdyński system ciepłowniczy jest gotowy do współpracy z OZE, wielkimi pompami ciepła i źródłami przyszłości w technologii wodorowej. Będziemy świadczyli usługi akumulacji ciepła a docelowo regulatora sieci energetycznych utylizując nadwyżki prądowe farm wiatrowych na Bałtyku. Gdynia będzie dysponowała zrównoważonym miksem energetycznym – dodał Janusz Różalski.

Ogromną rolę w budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców i kształtowaniu ich postaw w tym zakresie pełnią samorządy lokalne i ich działania na rzecz racjonalnego zaopatrzenia w ciepło i likwidacji niskiej emisji.

- Mieszkańcy Gdyni oddychają czystym powietrzem. I nie jest to przypadek, a efekt ciężkiej pracy na rzecz likwidacji niskiej emisji. Miasto już od 20 lat udziela mieszkańcom dotacji na likwidację pieców węglowych. Wspieramy inwestycje gdynian w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną. Ważnym elementem polityki gdyńskiego samorządu jest edukacja. Dalsza rozbudowa ekologicznej i bezpiecznej miejskiej sieci ciepłowniczej przy sukcesywnym wyłączaniu z eksploatacji źródeł niskiej emisji, doskonale wpisuje się w strategię miasta – mówi Marek Łucyk, Wiceprezydent Miasta Gdyni.

Priorytetem dla Miasta Gdyni jest wyeliminowanie do 2023 roku pieców na paliwa stałe z lokali mieszkalnych należących do Gminy. Gdynia w swych zasobach ma 5280 mieszkań komunalnych, z których 533 opalanych jest węglem (283 budynki w całości należą do Gminy, a 250 do wspólnot mieszkaniowych). Efektem ekologicznym tego Programu będzie 3068 ton redukcji emisji CO2, 32 tony rocznie redukcji emisji pyłów PM2,5 i PM10, ponad 30 ton redukcji emisji tlenków siarki.

Gdynia aspiruje do Europejskiej Nagrody Energetycznej. Jest jedną z 6 pilotażowych gmin do wdrożenia  certyfikatu European Energy Award w Polsce. Certyfikat jest potwierdzeniem zapewnienia wysokich standardów jakości efektywnego zarządzania energią.

Energetyczna współpraca pomiędzy PGE EC, OPEC i Miastem Gdynia to wymierne korzyści dla wszystkich gdynian. To nie tylko wyższa świadomość mieszkańców, będąca efektem licznych akcji promocyjnych i edukacyjnych, ale przede wszystkim czystsze powietrze i lepszy komfort życia.

 

 

 

link icon
Trójmiasto z czystszym powietrzem - coraz więcej budynków korzysta z ciepła sieciowego
27/01/2020

Trójmiasto z czystszym powietrzem - coraz więcej budynków korzysta z ciepła sieciowego

Kolejnych 650 budynków w Trójmieście, Rumi i Kosakowie zostało w 2019 roku przyłączonych do sieci ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, należącej do Grupy Kapitałowej PGE. Dzięki inwestycjom gdańskiej Grupy GPEC oraz gdyńskiego OPEC mieszkańcy aglomeracji trójmiejskiej znacząco obniżyli emisję CO2 do atmosfery i poprawili jakość powietrza.

 

Sieć ciepłownicza w Trójmieście gęsto oplata aglomerację i dociera do prawie wszystkich dzielnic, nawet tych najbardziej oddalonych od centrum miast. Obecnie większość mieszkańców Trójmiasta korzysta z ciepła z systemu, które jest bezpieczniejszą, bardziej przyjazną dla środowiska i wygodniejszą z punktu widzenia odbiorcy alternatywą dla indywidualnych źródeł ciepła. Zarówno gdańska Grupa GPEC, jak i gdyński OPEC dostarczają mieszkańcom ciepło produkowane przez elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli łącznie z energią elektryczną. Kolejne inwestycje firm ciepłowniczych oznaczają ciągłą poprawę jakości trójmiejskiego powietrza poprzez likwidację lokalnych kotłowni i indywidualnych źródeł ciepła. Dostawa ciepła sieciowego to obecnie najbardziej wydajny i uzasadniony środowiskowo sposób ogrzewania miast.

 

- Jesteśmy częścią systemu ciepłowniczego aglomeracji trójmiejskiej i jako producenci ciepła czujemy ogromną odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ekologię i niezawodność dostaw. Obserwujemy, że coraz ważniejszym kryterium przy wyborze mieszkania jest komfort wynikający ze sposobu ogrzewania i jego wpływ na środowisko. Ciepło sieciowe jest tutaj bezkonkurencyjne, co pokazuje utrzymująca się od lat na wysokim poziomie liczba przyłączeń do sieci ciepłowniczych GPEC i OPEC – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

- Rozwój sieci ciepłowniczej i dobra współpraca z dystrybutorami ciepła są kluczowe dla prowadzenia projektów inwestycyjnych w naszych aktywach wytwórczych - w sposób skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego prężnie rozwijającego się Trójmiasta i gmin ościennych. Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W 2020 r. rozpocznie się pierwsze z nich – budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej w Gdańsku o wartości ponad 80 mln zł – dodaje Elżbieta Kowalewska.

 


Gdańsk i Sopot – sieć ciepłownicza GPEC


Mieszkańcy Gdańska i Sopotu, którzy w ciepło zasilani są przez Grupę GPEC, mogą korzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej w większości dzielnic, w tym także w tych, które znajdują się na tzw. górnym tarasie Gdańska, czyli na terenach w pobliżu obwodnicy Trójmiasta.

 

- Nasza sieć w samym Trójmieście liczy ponad 700 km długości i ciągle ją rozbudowujemy – mówi Anna Jakób, członek zarządu w Grupie GPEC – W ciągu ostatnich 6 lat wydaliśmy prawie 600 mln zł na inwestycje rozwojowe i modernizacyjne w infrastrukturę. Dzięki temu, regularnie rozbudowujemy i unowocześniamy istniejącą infrastrukturę, a także przyłączamy nowe budynki.

W 2019 roku Grupa GPEC przyłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej zarówno budynki na nowo powstałych osiedlach, jak i te już istniejące wcześniej, które do tej pory korzystały z innych sposobów ogrzewania. Projekty ciepłownicze prowadzone były m.in. w Gdańsku Śródmieściu, we Wrzeszczu, w Osowej oraz w południowych dzielnicach Gdańska (na Chełmie, w Kowalach, na Oruni i Łostowicach).

 

Grupa GPEC inwestowała i modernizowała sieć nie tylko w Gdańsku, ale i w Sopocie. W obu miastach podłączone zostały kolejne osiedla mieszkaniowe, budynki usługowo-handlowe i placówki edukacyjno-sportowe, łącznie prawie 550 budynków, w tym głównie budynki mieszkaniowe wielorodzinne, o łącznym zapotrzebowaniu 51 MW.

 

- Nasi nowi klienci przyłączeni w 2019 roku zamawiają moc cieplną prawie taką, jaką zużywa Tczew – tłumaczy Marcin Lewandowski, prezes zarządu w Grupie GPEC. - Największą inwestycją ubiegłego roku była rozbudowa sieci magistralnej wraz z likwidacją lokalnej kotłowni w dzielnicy Gdańsk Osowa.  Ograniczyliśmy emisję CO2 o ponad 6 tys. ton rocznie. To tyle, ile zostawia po sobie 50 mln km przejechanych samochodem osobowym  – dodaje Marcin Lewandowski. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie intensywne działania i sprawne  prowadzenie  inwestycji przyłączeniowych z jednej strony, z drugiej zaś owocna współpraca między naszą firmą i elektrociepłownią PGE Energia Ciepła, która trwa od wielu lat i jak widać przynosi pozytywne rezultaty dla mieszkańców i środowiska – dodaje Lewandowski.

 

 

Gdynia, Rumia i Kosakowo – sieć ciepłownicza OPEC


W Gdyni główne podłączenia dotyczą szczególnie obszaru rewitalizowanego Obłuża (osiedle Nadmorskie Tarasy, kompleks sportowy Akademii Marynarki Wojennej i budynki Portu Wojennego) oraz nowego osiedla w sąsiadujących z parkiem krajobrazowym dzielnicach Karwiny i Mały Kack (m.in. osiedle Azymut). Dużo nowych budynków zostało podłączonych w Śródmieściu, w szczególności w pobliżu basenu portowego (kompleks Portova, budynki osiedla Yacht Park). Do gdyńskiej sieci przyłączone zostały kolejne osiedla z terenu Kosakowa oraz wiele nowych budynków w pobliżu supermarketu Auchan w Rumi.

 

Istotne i szczególnie ważne pod względem ekologicznym są kolejne podłączenia funkcji centralnej wody użytkowej (c.w.u.) w budynkach gdyńskiego Śródmieścia, Redłowa, Wzgórza Św. Maksymiliana oraz Leszczynek  i Chylonii. Zakończone zostały  również  inwestycje przyłączeniowe kolejnych kilkunastu domków jednorodzinnych z rewitalizowanego obszaru nadmorskiego Orłowa.

 

- OPEC cały czas skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację kolejnych inwestycji infrastrukturalnych. W najbliższych latach na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych przeznaczonych zostanie ponad 120 mln złotych. Do roku 2023 zaplanowaliśmy realizację 5 projektów infrastrukturalnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i 3 projektów konkursowych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie ponad 50 mln złotych. Działania te mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła  oraz aktywną walkę ze smogiem – mówi Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC.


Na terenie gmin Gdynia, Rumia i Kosakowo w 2019 roku OPEC podłączył do sieci ciepłowniczej 100 budynków o łącznej mocy przyłączeniowej 12,7 MW.

 

Od lat przyłączenia do sieci ciepłowniczych GPEC i OPEC w aglomeracji trójmiejskiej utrzymują się na wysokim poziomie. W ciągu ostatnich 5 lat suma wyprodukowanej w elektrociepłowniach PGE EC mocy cieplnej dla nowo podłączonych klientów wyniosła 335 MW. To tak, jakby przez ten czas do sieci ciepłowniczej przyłączyło się stutysięczne miasto. Te dane najlepiej pokazują, że zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło z sieci i co roku wzrasta produkcja w elektrociepłowniach PGE EC.

 

 

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 13 elektrociepłowni o mocy cieplnej 7,4 GWt i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 12100 TJ ciepła i 1380 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi.

 

GRUPA GPEC, lider branży ciepłowniczej na Pomorzu, zarządza siecią o długości około 800 km. W latach 2014-2019 Grupa GPEC wybudowała ponad 100 km nowej sieci ciepłowniczej likwidując szkodliwe dla jakości powietrza kotłownie węglowe i przyłączając mieszkańców nowobudowanych osiedli. Firma nieustannie poszerza swoją działalność o kolejne dziedziny, wykraczające poza produkcję i dystrybucję ciepła, m.in.: zarządzanie techniczne nieruchomościami (facility management), inteligentne systemy zarządzania energią, ESCO. Grupa GPEC obsługuje aktualnie ponad 8 tys. klientów. Z usług firmy korzysta ponad 400 tys. mieszkańców Gdańska, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Pelplina.

 

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Gdyni, to firma ze 100 proc. kapitałem polskim, której właścicielami są: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Wejherowa i Gmina Miasta Rumi. OPEC w sposób: nowoczesny, bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku zapewnia ciepło mieszkańcom: Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60 proc. mieszkańców i pokrywając około 70 proc. zapotrzebowania na energię cieplną. Spółka poza bieżącą działalnością związaną z produkcją, dystrybucją i dostawą ciepła do budynków, podejmuje także liczne działania na rzecz lokalnych społeczności.

 

 

link icon
Poradnik oszczędzania
17/01/2020

Poradnik oszczędzania

Optymalną temperaturą, jaka powinna panować w pokoju dziennym, jest 20°C, ale w sypialni jest to już tylko 18°C, w łazience natomiast 24°C. Bardzo ważne jest przy tym, aby kaloryfery w naszych mieszkaniach były odsłonięte. Korzystne dla naszego budżetu może się też okazać zamontowanie ekranów zagrzejnikowych. Te i wiele innych cennych patentów znalazło się w Poradniku oszczędzania, który prezentujemy poniżej.

 

Poradnik oszczędzania przygotowany został przez „Ciepłolubnych” – wspólną inicjatywę PGE EC, OPEC i UM Gdynia. Więcej:

http://cieplolubni.com.pl/

 

link icon
Czas na racjonalne ogrzewanie
04/10/2019

Czas na racjonalne ogrzewanie

Dni stają się coraz krótsze, miejsce letnich ubrań zajmują jesienne kurtki, a w domach i mieszkaniach robi się chłodno. Jesień i panujące warunki atmosferyczne powodują konieczność dostarczania ciepła w celu ogrzewania naszych domostw. Wykorzystujemy coraz więcej energii cieplnej, ale i często ją marnujemy.  Co możemy zrobić, aby było nam ciepło i utrzymać racjonalne zużycie energii? Oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać w tym chłodnym okresie.

 

Właściwa temperatura w pomieszczeniach - kręć zaworami

Staraj się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować przede wszystkim do naszych indywidualnych potrzeb. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu lub częste wyjazdy domowników. Sprawdź, czy pomieszczenia, w których przez większą część dnia nikt nie przebywa, nie są ogrzewane zbyt intensywnie. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla łazienki 24°C.  Nocą, gdy śpisz, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C.

 

Często wietrz mieszkanie, ale racjonalnie!

Wietrzenie mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając szeroko okna, tym samym nie wychładzając mebli i ścian. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. Podczas wietrzenia warto zamknąć zawory.

 

Nie zastawiaj grzejnika

Aby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu, ważne jest, by grzejnik nie był zasłonięty. Jeśli zasłonisz go meblami, ciepłe powietrze odbije sie od nich i szybciej zostanie oddane przez okna. Dodatkowo możesz spowodować złą pracę zaworu termostatycznego, który ze względu na kumulację ciepła wokół grzejnika zamknie się, mimo iż temperatura w pomieszczeniu nie osiągnie wymaganej wysokości. Odpowiednia odległość mebli od grzejnika to 1 metr.

 

Unikaj skrajności

Należy również pamiętać, żeby nie przesadzać z oszczędzaniem zużycia energii cieplnej. Stabilne warunki, na przykład w łazience, zapobiegają pojawieniu się grzyba lub innych alergenów. Jeśli za bardzo wychłodzisz mieszkanie Twoi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, gdyż ściany Twojego mieszkania będą miały niższą temperaturę od zakładanej przy projektowaniu (z reguły przewiduje się w sąsiednich mieszkaniach temperaturę wynoszącą 20°C). Jeśli nie ma nikogo w domu przez cały dzień lub wyjeżdżasz na dzień lub dwa, nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, tylko ustaw je na 14-15°C. Chcąc oszczędzać energię cieplną, lepsze efekty uzyskamy utrzymując stałą średnią temperaturę, niż chłodząc i ogrzewając mieszkanie na zmianę.

 

link icon
Oksywie - najstarsza dzielnica Gdyni - pięknieje dzięki rewitalizacji i podłączeniom do sieci ciepłowniczej
25/09/2019

Oksywie - najstarsza dzielnica Gdyni - pięknieje dzięki rewitalizacji i podłączeniom do sieci ciepłowniczej

Czyste powietrze, bezpieczne drogi, przyjazna przestrzeń – tak zmienia się najstarsza dzielnica Gdyni z ważnym dla całego kraju 100-letnim Portem Marynarki Wojennej RP. Proces uciepłownienia Oksywia, którego obszar stanowią w dużym stopniu tereny wojskowe, trwa od ponad 11 lat. Wzrasta liczba klientów ekologicznego ciepła produkowanego w gdyńskiej elektrociepłowni, a w efekcie poprawia się stan środowiska i jakość życia w dzielnicy.

 

Oksywie dynamicznie się rozwija, powstają nowe osiedla mieszkaniowe z wieloma lokalami usługowymi. Najwięcej nowych budynków powstało w obrębie ulic Australijskiej, Bosmańskiej  i Karpińskiego. Te wybudowane korzystają już z ekologicznego ciepła, a powstające będą kolejno przyłączane w tym roku i w kolejnych latach.

 

W dzielnicy toczy się szereg inwestycji rewitalizacyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego (modernizacja ulic i chodników), przeprowadzona została termomodernizacja energetyczna budynków komunalnych (w tym: wymiana okien, docieplenia stropów, wykonanie nowych elewacji, zagospodarowano tereny zielone). Prowadzonych jest również szereg prac architektoniczno-konserwatorskich - tak, by zachowana została tożsamość historyczna dawnej rybackiej wioski – Oksywia.

 

Warto odwiedzić Oksywie, poznać historię i wyjątkowe zabytki, m.in.: Kościół Michała Archanioła z 1224 r, Latarnię Morską wybudowaną w 1887 r., a także Port Marynarki Wojennej wraz z budynkami funkcyjnymi i koszarami oraz poniemiecką Torpedownię.

link icon
Energetyczne miejsca z innowacją i historią w tle
05/08/2019

Energetyczne miejsca z innowacją i historią w tle

Najbardziej interesujące zakątki europejskich miast to ich nadbrzeżne bulwary. Nie inaczej jest w Trójmieście, gdzie można odpocząć nad wodami Motławy lub nad brzegiem morza, podziwiając architekturę budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

 

W czasie wakacyjnych spacerów warto zwócić szczególną uwagę na udaną rewitalizację historycznej Wyspy Spichrzów, zlokalizowanej w centrum Starego Gdańska nad rzeką Motławą. Rozciąga się z niej widok na Polską Filharmonię Bałtycką – dawną elektrociepłownię, w której „dziś rozbrzmiewa muzyka". Dotychczas powstał tam zespół budynków hotelowo-mieszkalno-usługowych o powierzchni ponad 23 tys. m2. Moc podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej obiektów to blisko 4 MW z tendencją rozwojową.

 

W Gdyni nad miastem góruje Sea Towers - jeden z najwyższych budynków w Trójmieście (142 metry wysokości), tworzący kompleks biurowo-mieszkalno-hotelowy Waterfront I i II, zlokalizowany jedynie 12 metrów od linii brzegowej. W pierwszym etapie budowy podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej obiekty o mocy 1,4 MW, a obecnie jest budowany II etap, który będzie oferował 75 000 m2 powierzchni wielofunkcyjnej.


Budynki I etapu Gdynia Waterfront, wyróżniają się interesującymi rozwiązaniami zapewniającymi wysoki standard środowiska wewnętrznego oraz racjonalne zużycie energii. Na uwagę zasługuje innowacyjny i energooszczędny system wentylacji oparty na belkach chłodzących. Ze względu na lokalizację budynki wyposażono w instalację chłodzenia wodą morską (tzw. sea cooling). Woda morska jako medium chłodzące jest pompowana do wnętrza budynku, gdzie poprzez system tytanowych wymienników chłodu następuje schłodzenie obiegu wody lodowej w budynku oraz oddanie ciepła z instalacji do morza.

 

Po przyjeździe do uzdrowiskowego Sopotu podróżnym ukazuje się nowoczesny kompleks złożony z dworca kolejowego wraz z infrastrukturą usługową o powierzchni  23,5 tys. m2, zasilanych w ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej o mocy 2,3 MW.  Podążając w kierunku plaży niepowtarzalną ulicą Monte Cassino wyrasta Centrum Haffnera o łącznej powierzchni 51 tys. m2  z budynkami o mocy 6 MW podłączonymi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kompleks położony nieopodal wejścia na sopockie molo to wizytówka Sopotu –  miasta z „Krzywym Domkiem” i najdłuższym w Europie molem o drewnianej konstrukcji.

 

Lokalny rynek, a zwłaszcza duże turystyczne miejscowości, takie jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, dysponują istotnym potencjałem rozwojowym i  zapraszają do odwiedzin przez cały rok.

link icon
Już 300 piecyków gazowych mniej w Gdyni
04/07/2019

Już 300 piecyków gazowych mniej w Gdyni

Już 300 piecyków zostało zlikwidowanych na terenie Gdyni dzięki funkcjonowaniu specjalnego programu, realizowanego we współpracy PGE Energia Ciepła, OPEC oraz Miasto Gdynia.

 

Program ten to jedno z wielu działań realizowanych w ramach Porozumienia o partnerstwie w sprawie zrównoważonego rozwoju, podpisanego niespełna 5 lat temu przez PGE Energia Ciepła, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gminę Miasta Gdynia.

 

Działanie to polega na wsparciu likwidacji indywidualnych źródeł ciepła, służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Decydujące się na takie wsparcie wspólnoty lub spółdzielnie, korzystające dotychczas jedynie z centralnego ogrzewania, dołączane są do cwu z miejskiej sieci ciepłowniczej. Od początku programu, czyli od 2015 roku, zawarto już prawie 50 umów o mocy ponad 3 tys. kW!

 

Dzięki tym umowom z ciepłej wody użytkowej korzystają mieszkańcy gdyńskich dzielnic - Śródmieścia i Wzgórza Świętego Maksymiliana, budynków przy ulicach Necla, Portowej, Wójta Radtkego, Kopernika, Śląskiej, Władysława IV, Starowiejskiej. 

 

Wsparcie likwidacji piecyków gazowych oznacza nie tylko tak praktyczne aspekty, jak wygoda, czy więcej miejsca w łazience. Ma to też istotny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa (ze względu na wyeliminowanie ryzyka zatrucia czadem) i standardu życia mieszkańców, do których dociera ekologiczne i komfortowe ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, zasilanej ciepłem wytwarzanym w PGE EC.

 

 

(Na zdjęciu u góry budynki przy ul. Necla w Gdyni korzystające już z ciepłej wody użytkowej)

link icon
Pożyczka OZE - unijne wsparcie dla odnawialnych źródeł energii
20/05/2019

Pożyczka OZE - unijne wsparcie dla odnawialnych źródeł energii

Preferencyjna pożyczka OZE to instrument finansowy ze środków unijnych, wspierający wytwarzanie i dystrybucję energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Pożyczka jest dostępna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Pożyczka OZE skierowana jest do inwestorów chcących wybudować na terenie województwa pomorskiego instalacje wytwarzające energię elektryczną lub cieplną, także w procesie kogeneracji, z odnawialnych źródeł energii, takich jak biogaz, biomasa, słońce, energia ziemi oraz woda

 

Maksymalna wysokość pożyczki, jaką można otrzymać w ramach umowy, to 15 mln PLN, natomiast maksymalny okres spłaty to 15 lat. Nabór wniosków o pożyczkę ropoczął się w tym roku i potrwa do końca I kwartału 2022 roku (lub do wyczerpania środków).

 

SZCZEGÓŁY OFERTY: https://www.pfp.gda.pl/strona-11-oferta.html

 

 

link icon
Kredyty preferencyjne ze środków unijnych dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot
15/04/2019

Kredyty preferencyjne ze środków unijnych dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Jakie są szczegóły tej oferty?

 

Adresatami oferty kredytów preferencyjnych są:

 • -  poza spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi to również towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki samorządu terytorialnego (oraz ich jednostki organizacyjne w zakresie budownictwa komunalnego), przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO.

 

Zakres inwestycji objętych finansowaniem:

 • - izolacja cieplna budynku,  wymiana okien i drzwi zewnętrznych w częściach wspólnych, montaż oświetlenia energooszczędnego i systemów sterowania oświetleniem, remont i przebudowa instalacji grzewczych (w tym wymiana i podłączenie do źródła ciepła), przebudowa wentylacji i klimatyzacji, wyposażenie budynku w systemy zarządzania energią, montaż instalacji OZE (kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych), instalacja systemów pomiarowych (wodomierzy i ciepłomierzy);

 • - w przypadku inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych przyłączonych do scentralizowanego źródła ciepła wymagana jest instalacja zaworów regulacyjnych oraz opomiarowania indywidualnego zużycia ciepła w postaci liczników ciepła lub podzielników;

 • - wykluczone są inwestycje polegające na odłączeniu od ciepła sieciowego oraz inwestycje polegające na montażu kotłów węglowych.


Kredytowanie inwestycji efektywnościowych w dwóch częściach:

 • - pierwsza część finansowania to 10% wartości inwestycji. Kredyt inwestycyjny udzielany jest na standardowych warunkach cenowych (marża banku w wysokości minimum 2,7 % oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%);

 • - druga część obejmuje 90 % wartości finansowanej inwestycji. W tym wypadku całkowite oprocentowanie kredytu inwestycyjnego wynosi 0,5 x WIBOR 3M. Getin Noble Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od tej części kredytu. W przypadku, gdy inwestycja daje oszczędność energetyczną ponad 60 %, całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0 %.


Wymagania wobec inwestora:

 • - sporządzenie audytu energetycznego (weryfikowanego następnie przez Getin Noble Bank). Zgodnie z wymaganiami Regionalnych Programów Operacyjnych audyt energetyczny musi zawierać wyliczenie redukcji emisji CO2 dla optymalnego wariantu inwestycji;

 • - w przypadku, gdy wymaga tego prawo budowlane, konieczne jest także przygotowanie projektu budowlanego;

 • - inwestor ubiegający się o kredyt zobowiązany jest do przedstawienia oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.


Pośrednikiem finansowym w tym programie jest Getin Noble Bank

WIĘCEJ: https://www.getinbank.pl/sektor-publiczny/mieszkalnictwo/kredyty-preferencyjne-ze-srodkow-unijnych.html

 

 

 

link icon
Jak Sopot dba o czyste powietrze
27/02/2019

Jak Sopot dba o czyste powietrze

Dofinansowanie podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do przebudowy systemu grzewczego zasilanego z węgla lub koksu na ekologiczne, zniżki dla mieszkańców komunalnych zmieniających ogrzewanie, a także dopłaty do wymiany okien i bezpłatna komunikacja dla uczniów – to przykłady działań podejmowanych przez miasto Sopot w celu polepszenia jakości powietrza.

 

W trosce o jakość sopockiego powietrza i komfort mieszkańców oraz turystów władze Sopotu zadecydowały o zwiększeniu dotacji z zakresu ochrony środowiska, m.in. do wymiany ogrzewania i wymiany okien. Propozycje rozwiązań wyglądają następująco.

 

Przebudowa systemu grzewczego zasilanego z węgla lub koksu na ekologiczne będzie wspierana dotacją miasta w wysokości uzależnionej od przyjętego rozwiązania:

 • - dla domów jednorodzinnych w wysokości 80 proc. łącznej wartości poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 15 000 zł,
 • - dla lokali mieszkalnych w budynku wielolokalowym, będących własnością Gminy Miasta Sopotu w wysokości 100 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 17 000 zł,
 • - dla lokali mieszkalnych w budynku wielolokalowym, niebędących własnością Gminy Miasta Sopotu w wysokości 70 proc. łącznej wysokości poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 7 000 zł.

 

W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej, co w mieście jest najbardziej racjonalnym sposobem zaopatrywania w ciepło, dofinansowanie będzie uzależnione od mocy węzła:

 • - węzeł o mocy do 30 kW wraz z przyłączem – dotacja w wysokości 100 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 10 000 zł,
 • - węzeł o mocy powyżej 30 kW wraz z przyłączem – dotacja w wysokości 100 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 20.000 zł.

 

Nowością są dopłaty do wymiany okien, mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz izolacyjności akustycznej w budynkach lub lokalach. Uwaga - dotyczy to jedynie lokali, w których nie występuje ogrzewanie na opał stały (węgiel, koks).

W tym przypadku kwotę dofinasowania ustala się:

 • - 60 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 1700 zł do każdego 1m kw. stolarki okiennej dla budynków wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego oraz wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków
 • - 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 700 zł do każdego 1m kw. stolarki okiennej dla pozostałych budynków.

 

W 2018 roku do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało 15 budynków, według planów na 2019 podłączone mają być kolejne 23 obiekty. Dzięki temu i innym podejmowanym działaniom w Sopocie będzie się oddychało jeszcze czystszym powietrzem.

 

WIĘCEJ: http://www.sopot.pl/aktualnosc/7382/czyste-powietrze-w-sopocie-proekologiczne-doplaty-od-miasta

 

link icon
Coraz więcej ekologicznego ciepła
01/02/2019

Coraz więcej ekologicznego ciepła

Coraz więcej mieszkańców i przedsiębiorców z terenu Trójmiasta, Kosakowa i Rumi korzysta z ciepła pochodzącego z miejskiej sieci ciepłowniczej. To bardzo dobra wiadomość. Przyłączanie do miejskiej sieci kolejnych budynków to inwestycja w ekologię i jakość życia mieszkańców.

 

Dostawa ciepła do budynków poprzez sieci ciepłownicze, zasilane ze źródła scentralizowanego, czyli z elektrociepłowni, to najbardziej racjonalny sposób ogrzewania dużych miast. Ciepło sieciowe, którego produkcja odbywa się  w elektrociepłowni w wysokosprawnej technologii zwanej skojarzeniem lub kogeneracją (łącznie z energią elektryczną), jest ekologiczne, bezpieczne, komfortowe i stabilne cenowo.

 

Aglomeracja dynamicznie się rozwija, powstają nowe osiedla, obiekty biznesowe i budynki użyteczności publicznej, w których jako najlepsze rozwiązanie grzewcze wybierane jest ciepło sieciowe. Obecnie ciepło z sieci stanowi ponad połowę zapotrzebowania na ogrzewanie w całej aglomeracji.

 

Śródmieście Gdańska to dzielnica, w której do sieci ciepłowniczej w 2018 roku przyłączonych zostało najwięcej budynków, w tym wyjątkowy kompleks handlowo-kulturalny Forum Gdańsk i kilka nowopowstałych hoteli z tej dzielnicy.

 

Od kilku lat do sieci ciepłowniczej przyłączane są sukcesywnie nowe biurowce w biznesowym centrum Oliwy, a także kolejne budynki najnowocześniejszej placówki medycznej w pólnocnej Polsce, jakim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

 

Do obiektów przyłączonych w Gdańsku w 2018 roku należy jeszcze kilka nowych hoteli, basen, nowoczesne biurowce, a także nowe osiedla mieszkaniowe. Najwięcej nowych mieszkań powstało w dzielnicach Piecki Migowo, Wrzeszcz, Jasień i Chełm.

 

Korzystny wpływ na jakość powietrza w Gdyni, poprzez likwidację nieefektywnych źródeł podgrzewania wody, miała również realizacja podłączenia funkcji ciepłej wody użytkowej w budynkach z dzielnic Wzgórze św. Maksymiliana i Śródmieście (tu mieszkańcy dotychczas korzystali tylko z ciepła do ogrzania swoich mieszkań).

 

Sukcesywnie do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączane są nowe budynki mieszkaniowe w Gminie Kosakowo. Znaczna poprawa jakości powietrza nastąpiła też w Rumi dzięki podłączeniu do sieci ciepłowniczej wielu budynków komunalnych w dzielnicy Szmelta.

 

 

Na zdjęciach poniżej przykładowe budynki korzystające z ekologicznego ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej: Forum Gdańsk, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, nowe osiedla mieszkaniowe w Kosakowie i w gdańskiej dzielnicy Piecki Migowo, Olivia Business Centre.

 

link icon
Smog nie taki straszny - rozstrzygnięcie ciepłolubnego konkursu
22/11/2018

Smog nie taki straszny - rozstrzygnięcie ciepłolubnego konkursu

Jednym z elementów kampanii edukacyjno-społecznej pod hasłem „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych" był fotograficzny konkurs skierowany do dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół podstawowych "SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż, jak go pokonać". Jego uroczysty finał odbył się 14 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym.

 

Do konkursu fotograficznego zakwalifikowało się 15 prac, z których jury wybrało trzy prace w najlepszy sposób obrazujące walkę z niską emisją i ze zjawiskiem miejskiego smogu w Gdyni. Komisja oceniała prace pod kątem zgodności z tematem, kreatywności i pomysłowości oraz wartości edukacyjnej przekazu. 14 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Autorzy trzech zwycięskich prac wygrali dla swoich gdyńskich szkół i placówek bony na materiały plastyczne.

 

I miejsce i bon o wartości 1500 zł - Szkoła Podstawowa nr 20
II miejsce i bon o wartości 1000 zł - Gimnazjum nr 24 w Gdyni
III miejsce i bon o wartości 500 zł - Placówka Wsparcia Dziennego SPOT Klub Kreatywni

 

GRATULUJEMY!

 

WIĘCEJ: http://cieplolubni.com.pl/

 

link icon
Wybierz miejską sieć ciepłowniczą!
06/11/2018

Wybierz miejską sieć ciepłowniczą!

Na terenie Gdańska i Sopotu trwa kampania „Zmień sposób ogrzewania! Wybierz miejską sieć ciepłowniczą”. W jej ramach do wyboru ekologicznego i komfortowego źródła ciepła, jakim jest ciepło z miejskiej sieci, wspólnie zachęcają mieszkańców Grupa GPEC i PGE Energia Ciepła.

 

Kampania adresowana jest do mieszkańców tych dzielnic, w których ze względu na kierunek rozbudowy sieci możliwe jest szybkie przyłączenie budynków. W tym przypadku są  to budynki w Gdańsku Wrzeszczu  i Sopocie.

 

Ci, którzy zdecydują się na zmianę źródła ogrzewania, mogą liczyć na miejską dotację. Jej wysokość jest uzależniona od statusu prawnego podmiotu. Osoby fizyczne, prawne i przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na pokrycie 100 % wydatków (nie więcej jednak niż 6 tys. zł), natomiast wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie na 50 % wydatków (nie więcej niż 10 tys. w przypadku wspólnot i nie więcej niż 20 tys. w przypadku spółdzielni).

 

By uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przyłączenia oraz wysokości dofinansowania z przeznaczeniem na zmianę źródła ciepła, wystarczy wypełnić  formularz kontaktowy na stronie www.zmienogrzewanie.pl lub zadzwonić (tel. +48 58 52 43 699).

 

Kliknij na poniższe mapki, by sprawdzić adresy mające szansę na szybkie podłączenie do sieci (więcej: https://grupagpec.pl/zmien-sposob-ogrzewania-wybierz-msc/):

link icon
Program priorytetowy „Czyste Powietrze”
30/10/2018

Program priorytetowy „Czyste Powietrze”

Adresatami ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” są właściciele domów jednorodzinnych. Korzyści z niego natomiast będziemy odczuwać wszyscy. Starania o czystsze powietrze można podejmować już od 19 września – od tej daty Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski o wsparcie z programu „Czyste Powietrze”.

 

Program z budżetem 103 mld zł potrwa aż do 2029 roku. Warto podkreślić, że nabór wniosków odbywa się w systemie ciągłym. W zakres dofinansowania wchodzą m.in.:

 

 • wymiana starych źródeł ciepła na paliwa stałe
 • stolarka okienna i drzwiowa
 • docieplenie przegród budynków
 • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej
 • instalacja OZE (kolektory i fotowoltaika)
 • montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

 

Wielkość dofinansowania zależy nie tylko od kosztów przedsięwzięcia, ale też od wysokości miesięcznego dochodu wnioskodawcy i może wynosić od 30% do aż 90% kosztów inwestycji! Więcej: https://wfos.gdansk.pl/czyste_powietrze_icon

link icon
Konkurs fotograficzny „SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż jak go pokonać”.
22/10/2018

Konkurs fotograficzny „SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż jak go pokonać”.

Ruszył konkurs fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Czekamy na prace do 5 listopada 2018r.

 

Konkurs fotograficzny „SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż jak go pokonać”

 

Do wygrania nagrody finansowe dla szkół. Bony na materiały plastyczne o wartości:

 

I miejsce – 1500 zł
II miejsce – 1000 zł
III miejsce – 500 zł

 

Więcej na stronie:

http://cieplolubni.com.pl/

 

Jeżeli, mieszkając w mieście, korzystasz dziś z rozwiązań indywidualnego ogrzewania, np. pieców opalanych węglem i zależy Ci na ochronie środowiska oraz zdrowiu pomyśl o zmianie sposobu ogrzewania na ciepło sieciowe. Ciepło produkowane w kogeneracji stanowi ekologiczną i bezpieczną alternatywę dla innych źródeł ogrzewania.

 

Jeżeli jesteś mieszkańcem Gdyni wejdź na dedykowaną stronę http://cieplolubni.com.pl/

 

Na stronie publikowane są aktualności na temat możliwości przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, kalkulator kosztów i istniejące formy dofinansowania inwestycji np. podłączenia instalacji ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej.

link icon

Kontakt

80-867 Gdańsk
ul. Swojska 9

T: +48 58 347 44 74
(od 9:00 do 15:00)

Email:
kontakt@cieplodlatrojmiasta.pl