10 sposobów na oszczędzanie ciepła

Rachunki za ciepło nie muszą wstrząsać Twoim budżetem. Skorzystaj z naszych porad by prawidłowo wykorzystywać ciepło i oszczędzać. To proste i naprawdę się opłaca!

Jak wygląda szacunkowo rozdział strat ciepła :

Szacunkowy rozdział strat ciepła w domu i budynku
Źródło: analiza RECORD

Nie zasłaniaj kaloryfera

Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zaskoczy Cię ilość różnych wzorów tego urządzenia. Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to 1 metr.

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5 proc. ciepła.

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone.

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu

Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C – większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa – 24°C.

Wychodząc z domu zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów, zainwestuj w inteligentne termostaty, łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejsz je o kilka stopni. Dzięki temu nie wychłodzisz mieszkania i ponowne jego nagrzanie nie pochłonie zbyt wiele energii.

Wietrz intensywnie i krótko

Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10 – 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach

Zrezygnuj z suszenia odzieży na kaloryferze, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na wyższe rachunki.

Wymień okna na nowoczesne

To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.

Drzwi wejściowe

Przez stare drzwi wejściowe do mieszkania również ucieka ciepło. Stare drzwi zaizoluj uszczelką lub wymień na nowe. Nie pozwalaj, by ciepło bezkarnie uciekało z mieszkania.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Na marnuj wody.

 

  • 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej:

Darmowa energia

Maksymalnie wykorzystuj światło słoneczne. Unikaj zasłaniania okien dużymi kwiatami, ciężkimi zasłonami i firankami. Światło słoneczne masz za darmo. Ściany w pokojach powinny być możliwie jasne, co pozwala na odbijanie energii słonecznej „głębiej” do wnętrza pokoju. Energia słoneczna też może nagrzewać pokoje, a poza tym nie musisz korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Lodówka – pożeracz energii

Przyjrzyj się kuchennym pożeraczom energii. Najwięcej prądu w domu konsumuje lodówka, która pochłania ok. 28 proc. energii. Jeżeli mamy bardzo stary model, pobór mocy może być nawet 10-krotnie większy. Wtedy warto zastanowić się nad jej wymianą. Zanim to nastąpi – utrzymuj w niej czystość, nigdy nie wkładaj ciepłych dań, zamykaj jedzenie w pojemnikach (suche szybciej się schładza niż mokre). Regularnie myj zamrażalnik i zawsze dokładnie zamykaj drzwi lodówki.

 

Dbaj o swoją pralkę

Sprawdzajmy, czy w pralce nie gromadzi się kamień. Grozi to nie tylko uszkodzeniem urządzenia, ale powoduje większe zużycie energii. Regularnie usuwaj kamień za pomocą odpowiednich dostępnych środków.

 

Ważna klasa energetyczna

Przy kupnie jakiegokolwiek sprzętu AGD zwracaj uwagę na etykiety efektywności energetycznej. Sprzęt podzielony jest na klasy energetyczne oznaczone literami od A do G. A oznacza najniższe zużycie energii, G – najwyższe. Kupuj sprzęt zużywający możliwie najmniej energii.

 

Energooszczędne gotowanie

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz, nie za dużo. Dbaj o to, by grzałka w czajniku nie była pokryta kamieniem. Gotowanie powinno odbywać się w możliwie małej ilości wody, zawsze pod przykryciem. Dobrym wyjściem dla oszczędnych jest szybkowar. Ten ciśnieniowy garnek pozwala na osiągnięcie temperatury wyższej niż 100C, zatem skraca czas gotowania i zmniejsza zużycie energii. Dobrze jest kupić czajnik elektryczny z głośnym sygnałem zakończenia gotowania. Po co gotować wodę kilka razy, bo się zapominało o niej i nie słyszało sygnału.

Czystość ma znaczenie

Czyste dna garnków, czysta płyta grzewcza to lepszy przepływ energii i szybsze gotowanie a co za tym idzie mniej zużytego prądu.

 

Oświetlenie jest ważne

Wychodząc z domu nie zapomnij zgasić światła, zawsze gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Wymień żarówki na energooszczędne. W wielu przypadkach oświetlenie punktowe jest lepsze niż oświetlanie całego pokoju. Do zapewnienia dostatecznej ilości światła przy biurku użyj słabszej żarówki świecącej punktowo a nie świecącej na cały pokój.

 

Komputer też je

Wyłączaj komputer, telewizor i radio, a ładowarkę wyciągaj z gniazdka, gdy ich nie używasz. Jeśli odchodzisz na dłużej a nie chcesz stracić czasu, który poświęciłeś na włączanie wszystkich programów, okienek przeglądarki, plików tekstowych, wyłącz komputer w stan hibernacji. Po uruchomieniu będziesz mieć dokładnie taki sam stan pracy jak przed wyłączeniem. Monitor powinien wyłączać się możliwie szybko. Jeżeli nie jest to konieczne – nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda wskazuje, że nadal zużywa ono energię.

 

Wyjmuj z gniazdka

Urządzenia możemy wyłączyć z gniazdka, gdy nie są używane. Nowoczesne telewizory z płaskimi ekranami często zużywają mniej energii w trybie czuwania niż te starsze, kineskopowe. Niemniej jednak nadal ją pobierają. Jeśli przez większą część doby nasz telewizor nie jest używany, warto pomyśleć o wyłączeniu go z gniazdka. To ważne, ponieważ niektóre urządzenia mogą pobierać energię nawet jeśli je wyłączymy. Jeśli w jednym pomieszczeniu mamy wiele urządzeń elektrycznych w bliskiej odległości, warto pomyśleć o zakupie listwy zasilającej, która pozwoli nam wyłączyć je wszystkie jednocześnie.

 

Dostosuj taryfę do swoich potrzeb lub zmień przyzwyczajenia

Ceny prądu mogą różnić się w ciągu dnia, w zależności od Twojej własnej taryfy. Warto to przeanalizować. Prasować, prać i wykonywać inne prace warto (jeśli jest taka możliwość) w czasie drugiej taryfy. Zwykle trwa ona dwie godziny w ciągu dnia. Niektóre czynności, takie jak zmywanie w zmywarce czy pranie – mogą robić się same w nocy, kiedy prąd może być najtańszy. Włącz zmywarkę czy pralkę na ekonomiczny program. On najczęściej trwa najdłużej, ale zużywa najmniej energii i wody. Pranie należy robić dopiero przy pełnej pralce, nowoczesne proszki dobrze piorą już w niskich temperaturach. Nie ma więc sensu podgrzewać prądem wodę w pralce, jeśli proszek daje sobie radę bez tego.