Miesiące jesienno-zimowe to czas wzmożonych wydatków, spowodowanych koniecznością ogrzewania domów i mieszkań. O tej porze roku trudno jest zrezygnować z ciepłych kaloryferów, dlatego oszczędzanie na ogrzewaniu może wydawać się niełatwe. Jak sprawić, aby w domach było ciepło, a przy tym zaoszczędzić? Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów na ograniczenie strat ciepła.

  • Nie zasłaniaj kaloryferów. Odsłonięte grzejniki zapewniają prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania kaloryferów meblami i przykrywania ich grubymi zasłonami.
  • Stosuj ekrany zagrzejnikowe. Jest to tradycyjny sposób na podwyższenie temperatury w pomieszczeniu. Montaż ekranu za kaloryferem spowoduje, że ciepło odbijane będzie do wnętrza pokoju.
  • Korzystaj ze sprawnych grzejników. Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, bardziej estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz z grzejników starego typu, sprawdź, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Może to zmniejszać efektywność grzania.
  • Wietrz krótko i intensywnie. Wietrzenie pomieszczeń dobrze wpływa na samopoczucie domowników oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Podczas wietrzenia najlepiej uchyl więcej niż jedno okno, aby powietrze z zewnątrz mogło szybko odświeżyć powietrze w pokojach. Pozwoli zminimalizować to straty ciepła. Koniecznie zakręć kaloryfery, zanim otworzysz okna.
  • Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach. Zrezygnuj z suszenia odzieży na kaloryferach, szczególnie jeżeli rozliczasz się na podstawie podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze, zwiększasz wskazania podzielnika aż o 10%, przez co narażasz się na wyższe rachunki.
  • Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu. Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Kaloryfery bardzo często wyposażone są w tak zwane termostaty, dzięki czemu możesz dopasować temperaturę w mieszkaniu do swoich preferencji. Pozwoli Ci to zwiększyć oszczędności i podnieść komfort przebywania we własnym domu.
  • Wymień okna na nowoczesne. Rozwiązanie to bywa kosztowne, jednak często jest niezbędne, jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. Stare okna są zazwyczaj nieszczelne, przez co przyczyniają się do dużych strat ciepła. Wymiana okien spowoduje, że odczujesz wzrost temperatury w Twoim mieszkaniu, a koszty związane z ich wymianą zwrócą się w postaci niższych rachunków.
  • Drzwi wejściowe. Podobnie jak w przypadku okien, stare drzwi wejściowe również nie zatrzymują ciepła w domu. Jeśli nie chcesz wymieniać drzwi na nowe, możesz uszczelnić stare. Nie pozwalaj, by ciepło bezkarnie uciekało z mieszkania.
  • Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku (na przykład na klatce schodowej, czy w piwnicy) drzwi i okna są zamknięte. Nieszczelności w tych obszarach przyczyniają się do ucieczki ciepła oraz do zwiększania jego poboru.
  • Oszczędzaj ciepłą wodę. Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe (z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody). W ten sposób nie będziesz tracić wody podczas dopasowywania temperatury i ciśnienia.

Jak widać, straty ciepła w pomieszczeniach można zmniejszać, dzięki zastosowaniu prostych mechanizmów. Aby oszczędzić, wystarczy odrobina systematyczności.